Schodek město hodlá pokrýt z prostředků ušetřených v minulých letech a snížením portfolia cenných papírů, řekl v rozpravě místostarosta Evžen Uher (TOP 09 + KRUH). Na investice má radnice podle něj vyčleněno zhruba 250 milionů korun.

Pro rozpočet v sedmadvaceti­členném sboru zvedlo ruku 14 koaličních zastupitelů z ODS, TOP 09 + KRUH a KDU-ČSL. Opozice jej podrobila kritice, zejména kvůli záměru prodeje části cenných papírů. „Nemohu s tím souhlasit. Je to jediný zdroj do budoucna, neboť se prodávají byty i akcie Hrates a snižuje se rozpočtová rezerva,“ uvedl poslanec Antonín Seďa (ČSSD). Podle Uhera se však v budoucnu očekává pokles cen akcií, což by vedlo ke znehodnocení městem vlastněných cenných papírů.

Rozpočet je oproti letošnímu roku na příjmové i výdajové stránce o více než 250 milionů korun nižší. Podle Uhra je to i proto, že město již nebude vyplácet sociální dávky, tuto agendu za něj převezmou úřady práce. Na příjmech se také projevil trvající pokles daňových výnosů. Radnice však již v minulých letech pravidelně sestavovala rozpočet s více než stomilionovým schodkem. Také pro letošek má schválený rozpočet s příjmy 805,7 milionu a výdaji 937 milionů Kč.

Letos měla radnice na investice vyčleněnou částku, která zhruba kopírovala v rozpočtu schválený deficit. Mezi největší letošní akce patřila rekonstrukce budovy jezuitské koleje na Masarykově náměstí za 70 milionů korun, druhá etapa oprav kina Hvězda za 40 milionů nebo výstavba parkovišť ČD sever a v ulici Na Stavidle za osm milionů korun.

V roce 2012 je v rozpočtu podle Uhera vyčleněno na investice asi 250 milionů. „Budeme pokračovat v některých započatých akcích. Například dokončení opravy jezuitské koleje si vyžádá 30 milionů korun a třetí etapa rekonstrukce kina Hvězda přes deset milionů Kč. Na zvýšení kapacity křižovatky třídy Maršála Malinovského s ulicí Sokolovskou počítáme s částkou kolem 30 milionů korun, asi 25 milionů si pak vyžádá revitalizace veřejných prostor,“ uvedl místostarosta.

Dalších 15 milionů je určeno na zateplení budov mateřské školy, kulturního domu v části Sady a budovy zimního stadionu, za 11 milionů korun by měl být zateplen jeden bytový dům. Na pět milionů korun se mohou těšit komise místních částí města, které s těmito penězi budou moci naložit podle svého uvážení.