Zákon dovoluje maximální výši za likvidaci odpadu 500 korun na osobu. A právě s takovým poplatkem se budou muset slovácké domácnosti vyrovnat. Doposud platily 460 korun na osobu.

Za zdražení může stát, tvrdí radní

Osloveným Hradišťanům zvyšování cen vývozu odpadu není po chuti. „Už nad tím jen mávám rukou. Zdražují každoročně, co vám mám na to říct. Možná, že se v budoucnu dočkáme toho, že budeme na osobu platit třeba až tisíc korun, ne?“ říká znechuceně třiatřicetiletá matka dvou malých synů Jiřina Poláková.

Podle zástupců uherskohradišťské radnice je ale zdražení nevyhnutelné. „Nějakou dobu jsme se snažili občany uchránit od razantních zdražování této položky. Stát se ale začal chovat tržně a od roku 2003 nám razantně zvyšuje sazbu za ukládání odpadu na skládky. Museli jsme tudíž na tuto situaci reagovat podobně,“ vysvětlil místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Radní poukazují na fakt, že obyvatelé města jsou uchráněni od případných poplatků za sanace jiných druhů odpadu, než je komunální. Částky na tyto operace musí hradit město ze svého rozpočtu. „Ročně zlikvidujeme další odpad v hodnotě bezmála šesti a půl milionu korun. Jedná se o bioodpad a tříděný odpad, plasty, nebezpečný odpad, likvidace černých skládek a přerostlé zeleně, uliční odpad a další položky. Jeden milion korun jsme investovali do zbudování sběrného dvora,“ vyjmenoval Tichavský.

V Brodě se platí jenom 460 korun

O sběr odpadu se ale nestará jen společnost s „oranžovými vozy“ sběračů odpadu. Svým dílem musí k vyčištění města přispět i pracovníci HRATESu (Hradišťské technické služby). „Máme na starosti vyprázdnění odpadních košů, úklid ulic a podobně. Nasbíraný materiál odvezeme na meziskládku města, která je v ulici Za Tratí. Odpadky z této meziskládky následně likviduje specializovaná odpadářská společnost,“řekl šéf HRATESu Josef Krupa.

Podobné částky, jako obyvatelé hradišťského regionu, platí lidé také v okolních regionech. Pětistovku za likvidaci odpadu musí ze svých rozpočtů vyčlenit lidé ze Zlína, Kroměříže. O něco lépe jsou na tom obyvatelé Otrokovic, kteří ročně platí 480 korun za osobu. Ve Vsetíně lidé platí 492 korun na osobu. Nejlépe jsou, v tomto ohledu, na tom Broďané, kteří ročně zaplatí 460 korun.

Za posledních několik let se v Hradišti poplatky za likvidaci odpadu zvedají pravidelně. Před desíti lety činil poplatek 260 korun na osobu. Od roku 2009 zaplatí lidé bezmála dvojnásobek.