„Přijeli jsme na pozvání Šárky Rajskupové, zástupkyně ředitelky dětského domova. Účelem bylo setkání s dětmi tohoto zařízení a zodpovězení jejich dotazů, týkajících se provozu a zajímavostí Karlštejna,“ vysvětlil kastelán nejznámější české památky.

Správa hradu v minulosti umožnila klientům uherskohradišťského domova bezplatnou prohlídku pamětihodnosti. Tím ale spolupráce mezi oběma subjekty neskončila. „Při naší návštěvě Uherského Hradiště jsme dětem přivezli dárky a seznámili je s historií hradu, ale také s tím, co obnáší povolání kastelána,“ doplnil svého kolegu průvodce Lachout.

Pracovníci Karlštejna se s vedením dětského domova domluvili na další spolupráci. „Hrad Karlštejn se stal naším partnerem. V současné době se jedná zřejmě o první a jediný památkový objekt, který se rozhodl dětský domov pravidelně podporovat,“ poznamenala ředitelka domova Ivana Lacková.
A co bude partnerství mezi oběma subjekty obnášet v budoucnu? „Děti z dětského domova budou moci strávit noc na Karlštejně a podrobně se seznámí s prací v památkovém oboru a s českou historií. Vedení hradu také sponzorsky podpoří akce pořádané dětským domovem,“ osvětlila význam spolupráce Lacková.

Návštěvu si pochvaloval i kastelán Karlštejna. „Poprvé jsem měl rovněž možnost navštívit slovácké hrady a zámky a trochu okouknout konkurenci. Musím konstatovat, že jsem byl mile překvapený,“ podotkl Jaromír Kubů. „Řadu let přispívám na Fond ohrožených dětí. Protože bych chtěl ještě více spestřit život dětí, rád jsem přijal nabídku další spolupráce hradu Karlštejn a dětského domova. Během vyprávění s dětmi jsem byl ohromen jejich upřímným zájmem o historii,“ netajil své nadšení kastelán Kubů.

Přečtěte si také:

Stávkoval i dětský domov

Karneval vydělá peníze na dětský domov a školní jídelnu v Hradišti