Další bezpečnostní opatření kasteláni úzkostlivě tají. Právě zima, kdy hrady a zámky osiří, je totiž lákadlem pro zloděje. „Před několika lety zloději hrad Buchlov vykradli, proto se snažíme jej co nejlépe zabezpečit. Máme nainstalovány kamery a používáme také elektronický poplašný systém,“ prozradil Jošek. Zároveň dodal, že každý den chodí strážci hradu na obchůzku, aby se tam mimo sezonu opravdu žádný vandal ani zloděj nedostal.

Stejný způsob zabezpečení se osvědčil také správcům státního zámku Buchlovice. „Ještě se u nás nikdy nic neztratilo, ale preventivně používáme kamery, elektronické poplašné hlásiče i pravidelné obchůzky,“ vysvětlila kastelánka buchlovického zámku Ivana Syslová.

Mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková potvrdila, že operační středisko, na které je napojen jak buchlovický zámek, tak i hrad, sídlí v Uherském Hradišti.

Této možnosti zabezpečení nevyužívá třeba majitelka Galerie Š Vlasta Šiková, která sídlí v areálu hradu Buchlova. „Veškerá umělecká díla mají u sebe jejich autoři, kteří si je po skončení sezony odvážejí. Když jsou na jaře a v létě prohlídky a chodí k nám lidé, hrad je stále hlídaný. V zimě v galerii nezůstává nic, takže zloději by vlastně neměli co ukrást,“ poznamenala Vlasta Šiková.

Zabezpečit historická a umělecká díla se snaží také slováčtí kostelníci.