„Bude jich omezené množství, přesně sto kusů. Lidé si je také mohou nechat opatřit razítkem buchlovické pošty s pátečním datem. Pro držitele pamětních listů chystáme zdarma prohlídku hradu," prozradil Rostislav Jošek.

Toho zklamalo jednání České pošty. „Chtěli jsme ve spolupráci s ní připravit speciální program, během kterého by byla známka představena přímo na hradě i za přítomnosti autorů návrhu a rytiny, ale Česká pošta vůbec nereagovala na naše podněty," mrzí kastelána.

Příležitostná poštovní známka Hrad Buchlov nominální hodnoty 17 Kč bude vydána v emisi Krásy naší vlasti. „Na známce je znázorněn pohled z prvního nádvoří ke druhé bráně umístěné v objektu purkrabství z roku 1691. V pohledu dominuje jádro hradu z 13. až 14. století, které obíhá parkánová hradba. Vzadu vyčnívá tzv. hodinová věž z 16. století, vlevo je válcová věž Andělka," přiblížil známku mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Autorem výtvarného návrhu emise je akademický malíř a grafik Adolf Absolon, autorem rytiny pak grafik a rytec Martin Srb. Známka má rozměry obrazové části 40×26 mm a její celkový náklad je 168 000 kusů. K dostání bude v pobočkách České pošty, ale nejen tam.

„Budeme ji prodávat i u nás, aby ji lidé mohli lepit na pohledy hradu Buchlov," poznamenal Rostislav Jošek.

O tom, že by známka měla vyjít, věděl od loňského roku. „Byl tady zástupce pošty s autorem návrhu. Pak jsem tomu ale nevěnoval pozornost a trochu na to pozapomněl. Netušil jsem, kdy známka vyjde. Je malinko škoda, že se to nenaplánovalo na nějaké významné datum, které by se vázalo k historii hradu. To jsme ale nemohli ovlivnit," posteskl si kastelán.

Se známkou bude vydána i obálka prvního dne včetně razítka prvního dne vydání. „V obrazové části obálky je pohled na hrad od jihovýchodu. V razítku je kamenický znak ve tvaru dvou jeřábů a text Buchlov, 6. 4. 2016," popsal obálku Matyáš Vitík.