„Naše vinohradnická ulice je proslulá tradičními červnovými akcemi s názvem Otvírání sklepů, podzimní slavnosti vinobraní nám tu ale chyběly. Naposledy se v obci konaly ve velkém stylu před jednadvaceti lety u Strmenských či spíše u Burešů,“ zavzpomínal vinař Miloš Stuchlík. Ten koncem minulého roku jménem kudlovických vinařů z Hubáčkovy ulice požádal recesisty z babické Baně, zda by byli ochotni zinscenovat v jejich ulici zarážení hory.

„Byla to pro nás velká výzva, čest a ještě větší závazek. Vždyť v okolí je tolik zdatných souborů,“ neskrývala radost, vedoucí babické Baně Marie Šuranská.

Od vinařů z kudlovického vinného žlebu sice dostali původní scénář, ale ten byl jen jakýmsi rámcovým vodítkem.

„Naturel našeho recesistické sdružení je trochu jiný, takže jsme na svoje účinkování přistoupili pod podmínkou, že si scénář upravíme podle svého. Vinaři na to kývli a s jeho změnou nejen souhlasili, ale dokonce se jim moc líbil“ konstatovala Šuranská.

Babičtí recesisté se na pódiu v horní části Hubáčkovy vinohradnické ulice představili stěžejní veselou a odlehčenou verzí zpěvohry ze života hotařů, jejímiž strůjci byli Bronislav Hrdina, Olga Daňková, Marie Šuranská a Hana Němcová. Posledně jmenovaná složila texty k písničkám a k zarážení kolíků u takzvané hory. Tu si ale vinaři postavili u posledního sklípku sami.

„Hora je od této chvíle zaražená. To znamená, že do vinohradu už nikdo nesmí. Jediný, kdo nepodléhá tomuto zákazu jsou nemocní, žízniví i těhotné ženy, kteří si smí utrhnout tři střapce, ale musí za ně řádně zaplatit,“ zdůraznila v pásmu k zarážení hory Šuranská.

Výjimku podle ní mají ještě hotaři, kteří vinice chrání před zloději a nenasytnými špačky. „Letos by je měli chránit před přemnoženými vosami, které hrozny nabodávají a tak je znehodnocují. Boj hotařů s vosami v jejich silách není,“ vysvětlil s pousmáním jeden z organizátorů akce Stanislav Dočkal.

Netajil se tím, že kudlovičtí vinaři už začali se sklizní přezrálých hroznů z vinic.

„Na řadě jsou odrůdy Irshay Oliver a Müller Thurgau. Je lepší je sklidit, než je nechat znehodnotit. Cukernatost u těchto odrůd se pohybuje kolem 18 stupňů,“ potvrdil Dočkal i další vinaři, kteří kolem postavené hory zaráželi kůly a přitom pronášeli vtipné pranostiky ke každému z dvanácti měsíců v roce.

Mezi vinaře a ctitele vína, bavící se pěšky dorazila do Hubáčkovy ulice napajedelská hraběnka Alína, alias Adéla Chrástková z Traplic.

„Pěkné počasí mě vylákalo ze zámku ven, abych spatřila své poddané i jejich vinice. Tam jsem viděla opravdu pěkné hrozny. Vyzývám vás, abyste své vinohrady i nadále bedlivě ošetřovali, neboť hrozny jsou chloubou Kudlovic a celého panství,“ pronesla hraběnka a poté darovala účastníkům slavností vědro vína ze svého sklepa.

Slavnosti vína OBRAZEM

#nahled|https://g.denik.cz/62/60/slavnosti_vina_kudlovice_201109186_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/62/60/slavnosti_vina_kudlovice_201109186.jpg|Slavnosti vína a zarážení hory v Kudlovicích#
#nahled|https://g.denik.cz/62/60/slavnosti_vina_kudlovice_201109183_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/62/60/slavnosti_vina_kudlovice_201109183.jpg|Slavnosti vína a zarážení hory v Kudlovicích#
#nahled|https://g.denik.cz/62/60/slavnosti_vina_kudlovice_201109182_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/62/60/slavnosti_vina_kudlovice_201109182.jpg|Slavnosti vína a zarážení hory v Kudlovicích#
#nahled|https://g.denik.cz/62/60/slavnosti_vina_kudlovice_201109184_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/62/60/slavnosti_vina_kudlovice_201109184.jpg|Slavnosti vína a zarážení hory v Kudlovicích#