Chtějí tak upozornit na to, že dělení evropských peněz nemá být „hrabáním pod sebe". Podobně se zachovaly i další obce sympatizující se Sdružením místních samospráv.

Obce požadují, aby v dalším plánovacím období Evropské unie co nejvíce peněz určených pro rozvoj území čerpaly přímo obce, města a jejich sdružení a nebyly rozdělovány prostřednictvím ministerstev a jejich programů. V dubnu už kvůli tomu některé radnice vyvěsily na vjezdech do obcí cedule s nápisem

„Máme nárok na evropské peníze" s přeškrtnutými hráběmi ve značce zákaz vjezdu.

Za akcí stojí dokument s názvem Druhá zlínská výzva exsenátorky Jany Juřenčákové. Jednou ze spoluzakladatelek byla i starostka Kunovic Ivana Majíčková.

„Samozřejmě, že jsme se dneska s hráběmi připojili. Jde spíše o recesi, určitý symbol. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský s námi již o problému komunikuje, snad to tedy vydrží," doufá Majíčková.

K vyvěšení hrábí radnice vyzvalo předsednictvo sdružení. Podle něj to je recesistický výraz pohotovosti a trvání požadavků obcí vůči všem ministerstvům a symbol odporu k „hrabivosti velkých hráčů".

Zatímco ceduli u vjezdu do vesnice před pár týdny umístil, včerejší akce se starosta Mistřic Vladimír Sedláček nezúčastnil. „Že se má něco dít jsem zaregistroval až v úterý večer, takže jsem neměl čas reagovat," vysvětlil.