Miliardář Jiří Šimáně podal na konci listopadu na Zlínský kraj žalobu. Ta měla určit, kdo je vlastně vlastníkem pozemku ve Zlíně-Malenovicích. V roce 2020 Šimáňova společnost Unimex Group prodala parcely o 950 metrech čtverečních za 1,5 milionu korun kraji.

Ten zde ještě s bývalým hejtmanem Jiřím Čunkem v čele, plánoval stavbu nové nemocnice. Podmínkou prodeje pozemku byla výstavba krajské nemocnice. Ve smlouvě si firma požadavek pojistila pokutou deset milionů korun za její nedodržení.

Ostatní pozemky v okolí majitelé prodávali se stejnou podmínkou a cenou, jen neuvedly požadavek a pokutu ve smlouvě. Při odkupu v roce 2020 zaplatil Zlínský kraj částku 230 milionů korun za téměř padesát parcel. Cena za metr čtvereční, kterou schválili zastupitelé, byla 1 650 korun.

Zastupitelé se pokutě chtěli vyhnout prodloužením investičního záměru do roku 2040

Loni v září schválili zlínští zastupitelé prodloužení investičního záměru na nemocnici ve Zlíně-Malenovicích do roku 2040. Hejtman již tehdy avizoval, že není reálné, aby kraj měl v příštích deseti letech peníze na výstavbu nemocnice. Z původních nákladů osm miliard se částka zvedla na 15 miliard.

Jiří Čunek a Andrej Babiš  při prohlídce pozemků pro novou krajskou nemocnici ve Zlíně v Malenovicích.
Miliardář žaluje Zlínský kraj: Když nová nemocnice nebude, chci své pozemky zpět

Holiš ale uvedl, že prodloužení záměru umožní čerpat peníze vyčleněné na stavbu nové nemocnice na jiné stavby v krajských nemocnicích, zejména ve Zlíně. Kraj se prodloužením záměru chtěl vyhnout hrozící pokutě za nesprávné využití pozemků.

Nyní má parcela vyšší hodnotu a přesto, že z původních plánů na nemocnici sešlo, kraj se strategického místa vzdát nechce. Pozemek totiž stojí uprostřed území a pokud by jej kraj musel vrátit majiteli, rozdělilo by tuto důležitou plochu.

Stavba obchvatu. Ilustrační foto
Obchvat Luhačovic za miliardu a půl má ulevit městu

Současný hejtman považuje za největší chybu původní smlouvu

„Takovou smlouvu bych nikdy nepodepsal. Byla to největší chyba předchozích představitelů kraje, protože nevyhodnotili její rizika,“ řekl už dříve Holiš. Ve vedení kraje ovšem tehdy byli také zástupci hnutí ANO.

Naopak Jiří Čunek, který stál u vize nové nemocnice a nyní je v opozici, považuje za špatné rok a půl dlouhé jednání, které vyústilo v soudní žalobu.