Proto se členové Mykologického klubu na Salaši rozhodli, že po vzoru vodáků, kteří zamykají řeku, uzamknou po letošní mizerné houbařské sezoně horu.

Stalo se tak v sobotu odpoledne na úpatí chřibských lesů na Salaši, které letos rozhodně houbařským rájem nebyly. O symbolické uzamčení Chřibů velkým pozlaceným klíčem se postaral salašský mykolog Karel Mareček. Poté si mykologové a jejich příznivci připili štamprličkou slovácké slivovice na zdar té příští houbařské sezony.

Houbařská sezona je vždycky podmíněná dostatkem vláhy a tepla. Letos sice teplo bylo, ale vláha chyběla,“ posteskl si předseda salašských mykologů Lubomír Šafraník.

Sezona podle něj začala později než v minulých letech. „Od 19. srpna do 25. září pršelo na Salaši pouhých 158 minut. Vyschlé podhoubí jen šustilo. Moc lepší to nebylo ani říjnu a listopadu,“ řekl rozpačitě Šafraník.

„Horu jsme sice symbolicky zavřeli, ale do lesa na houby, pokud nebude mrznout, určitě ještě vyrazím. Co kdyby se mně podařilo najít rekordně velikého praváka,“ zamýšlel se velehradský houbař František Mašlík. Ten před nedávném přinesl z Chřibů devětačtyřicetidekového hřiba.