Nejznámější případy takové nebezpečné záměny mají na svědomí muchomůrky. „Jedlá muchomůrka růžové se dá snadno splést s ní podobnou muchomůrkou tygrovanou. Ta je přitom jedovatá. Pokud někdo rád sbírá žampiony, musí si dát pozor, aby místo nich neutrhl prudce jedovatou závojenku olovnatou. Na jeden takový případ si z loňska pamatuji,“ uvedl příklady možné záměny jedlých hub za ty zdraví nebezpečné nivnický mykolog Vladimír Novotný.

Zdravotní komplikace však nemusí znamenat pouze konzumace vyloženě jedovatých hub. „Musím varovat, že v poslední době se objevilo i několik případů otravy žampionem zápašným. Ten sice pro člověka nepředstavuje smrtelné riziko, pro citlivé lidi ale jeho požití může skončit výplachem žaludku a pobytem v nemocnici,“ upozornil na možné nepříjemnosti Alois Vágner z houbařské poradny Moravského zemského muzea v Brně. „Žampion zápašný je bílý, ale když se ho dotknete rukou, zežloutne. A zapáchá po naftalínu. Já jsem jej třeba v mládí jedl, protože nic jiného tady nerostlo, ale záleží na tom, jak jej kdo stráví. Při nedostatečné úpravě samozřejmě hrozí velká nevolnost,“ konstatoval mykolog Novotný.

Právě nevolnost je jednoznačným počátečním příznakem otravy houbami. „Pokud je člověku špatně, přičemž předtím jedl nějaké podezřelé houby, neměl by váhat ani vteřinu a ihned přijet do nemocnice. Tam už udělají, co je třeba,“ poradil jednoduchý postup při případných obtížích mluvčí uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Pomoc lékařů naštěstí nepotřebovala rodina třiašedesátileté Marie Berkové, která ráda houbaří v okolí své chaty v Košíkách. „Nasbírali jsme plný koš praváků, jenže jeden z nich měl trochu světlejší hlavičku a zespodu byl divně žlutý. Stejně jsme jej nakrájeli a hodili spolu s ostatními hřiby do polívky. Bohužel, ta byla strašně hořká, takže jsme ji všechnu vylili. Naštěstí nikomu zle nebylo,“ řekla Berková, která si později v atlase hub vyhledala, že do pokrmu nakrájela hřib žlučník, jenž sice jedovatý není, ale kvůli nesnesitelné hořkosti zkazí celé jídlo.

V minulém roce v uherskohradišťské nemocnici přijali dva pacienty s otravou houbami. Letos se zatím takové případy lékařům ve slovácké metropoli vyhýbají.