Na houbičkách, jak jim jejich příznivci říkají, se dá totiž vedle psychotropních účinků také slušně vydělat.

„Cena jedné lysohlávky se pohybuje od pěti korun nahoru. Znám lidi, kteří si je potom buď suší, anebo nakládají například do medu, aby si za zimních večerů 〜okořenili dlouhé chvíle,“ popsal mladík, který si nepřál být jmenovaný, záměry svých vrstevníků.

Průměrně si příznivci houbiček dávají dávky od patnácti do pětadvaceti kusů. „Větší dávky už by mohly pro konzumenty lisohlávek znamenat nebezpečí. Člověk má totiž halucinace, je nesoustředěný a roztěkaný. Navíc, když má člověk špatnou náladu, tak mu houbičky mohou způsobit silné stavy úzkosti, které nemusí dopadnout dobře,“ varoval mladík.

Před halucinogenními stavy varuje i mykolog Václav Koplík. „V žádném případě bych to ke konzumaci nedoporučoval. Vyvolané deprese mohou doslova ohrozit na životě. Člověk nerozezná realitu, myslí si, že je pták, což může špatně dopadnout. Také v depresích, které houba vyvolává, si může člověk ublížit,“ řekl mykolog.

Podle něj nízké polohy jihu Slovácka lisohlávkám nepřejí. Proto musí mládež vyrážet za Brno nebo na Vysočinu. Za minimum nadmořské výšky označil mykolog čtyři sta až pět set metrů. Podle neověřených zpráv prý občas lisohlávky rostou na Radějovsku.