Otvory ohrožovaly nejen chodce, ale také provoz prodejen a domácností v okolí havárie.

„Na dešťovou kanalizaci pod chodníkem je napojeno litinové potrubí pro odvod splašků. Litina ale praskla a splašky postupně vymlely prostor pod chodníkem. Trvalo to tak dlouho, až se objevily v chodníku trhliny, které se rozšířily až do tvaru objemných děr,“ vysvětlil Josef Koukal ze společnosti Hrates, která závadu odstraňuje. Odstranění problému má dělníkům trvat do konce týdne.

Nejvíce komplikací způsobila závada chodcům. Projít frekventovanou částí města bez úrazu bylo do příjezdu stavební čety značně komplikované. Díry v propadlém chodníku ohrožovaly chodce asi tři hodiny. „Povídala jsem si při chůzi s kamarádkou a noha se mi z ničeho nic zvrtla a svezla se do nějakého otvoru. V první chvíli mě napadlo, že to odnese kotník, naštěstí jsem z nečekaného zážitku vyvázla jen s leknutím a drobnou odřeninou nohy,“ připomněla událost Jana Novotná z Uherského Hradiště.

Lidé z domácností bytových domů v blízkosti prasklé kanalizace se ale nemusí obávat, že by kvůli závadě museli dočasně odstavit sociální zařízení a vodovod v bytech. „Prozatím to není potřeba. S nápravou situace si poradíme za plného provozu domácností i okolních prodejen a kanceláří,“ slíbil Koukal.
Z pracovních čet, které změnily část chodníku v centru města v hlubokou jámu, mají nyní obavy především podnikatelé. „Personál jedné z mých restaurací informovali, že možná budou muset počítat s dočasným zastavením vody. Zatím k tomu ale nedošlo. Doufám, že závadu dělníci co nejdříve odstraní,“ poznamenala podnikatelka Jana Bahulíková.