Konala se tam totiž 14. ročník čtyřdenní akce s názvem Studentský Velehrad a mezi hosty se objevili také například profesor Filozofické fakulty UK, farář pražské Akademické farnosti a prezidentem České křesťanské akademie Tomáš Halík nebo populární herečka Andrea Růžičková, více známá pod svým rodným příjmením Kerestešová.

„Pro letošní ročník Studentského Velehradu jsme vybrali téma: Je to na Tobě, doprovázené mottem A. de Saint-Exupéryho, Člověk je veliký tím, že pociťuje odpovědnost,“ uvedla mluvčí Studentského Velehradu 2018 Jana Havlíčková.

S velkým zájmem se podle jejích slov setkaly přednášky Tomáše Halíka, Marka Orgo Váchy, manželů Lokajových a Ptáčníkových, nebo panelová diskuze, kterou moderovala Marie Nováková. O zajímavé povídání s mladými se postarala slovenská herečka Andrea Růžičková, herec brněnského Divadla Husa na provázku Jaroslav Tomáš a český písničkář, zpěvák, kytarista, pianista a bavič Pavel Helan.

„V době panelové diskuze jsem byla na Velehradě teprve tři hodiny. Ale v sobotu a v neděli jsem si nenechala ujít zajímavý program Studentského Velehradu. Poprvé jsem byla v poutní obci před pěti lety na Dnech lidí dobré vůle. Nyní jsem tu s manželem Mikolášem a synem Tobiáškem, kterému bude v srpnu rok,“ svěřila se herečka.

Nevšednímu zájmu mladých se podle mluvčí těšily dva koncerty cimbálové muziky Stojanova gymnázia Velehrad, v areálu velehradské školy pak koncert americké kapely Divine Attraction, která je už rok v Evropě na evangelizační cestě.

Studentský Velehrad je pořádán na Velehradě každé dva roky, a to od roku 1992. Jeho organizace je v rukou týmu dobrovolníků složeného z řad studentů i pracujících pod záštitou Vysokoškolského katolického hnutí České republiky. Ti přes dvacet let nabízejí mladým lidem nejen prostor k duchovnímu růstu, ale také impulzy k diskuzím, rozšíření obzorů a k aktivnímu využití volného času.