Vhodit hlasovací lístek do zapečetěné urny a tím ovlivnit výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky tam mohlo přijít nanejvýš sedmadvacet lidí.

Mezi nimi byl i Filip Vaculík, druhý nejstarší syn hostějovské starostky. Byla to jeho premiéra, právě v sobotu totiž oslavil své osmnácté narozeniny, a tím splnil jednu z volebních podmínek. Ta říká, že voličem může být pouze ten, kdo dovrší plnoletost nejpozději druhý den trvání voleb.

„Když mu to tak krásně vyšlo, tak k volbám chtěl jít. Ještě pár dnů před nimi ale neměl zcela jasno, který hlasovací lístek do urny vhodí,“ vzpomněla starostka Hostějova Antonie Vaculíková.

„Ani ve čtvrtek jsem si nebyl jistý, jestli dám hlas KDU- -ČSL, nebo TOP 09. Nakonec jsem se rozhodl pro lidovce,“ prozradil Filip Vaculík a přiznal, že neúčast jeho favorita v poslanecké sněmovně ho velmi mrzí. „Je to strana, která do parlamentu patří,“ poznamenal prvovolič.

Obvykle přijde v Hostějově volit zhruba sedmdesát procent voličů. Ani letos tomu nebylo jinak. „K volbám se dostavilo dvacet voličů, což je čtyřiasedmdesátiprocentní účast,“ vyčíslila starostka Vaculíková, podle níž se knihovna v prostorách tamního kulturního domu jako volební místnost osvědčila.
„Dříve jsme mívali na volby vyčleněný sál. Ten je ale zbytečně velký a přípravy volebních podmínek nám zabraly vždy spoustu času,“ míní starostka.

Vítězem voleb se v Hostějově stali lidovci, kteří s osmi hlasy předstihli sociální demokracii, jež získala šest hlasů, a TOP 09 se čtyřmi hlasy. Po jednom hlasu získaly v nejmenší obci Zlínského kraje Věci veřejné a Dělnická strana sociální spravedlnosti. Pro občanské demokraty, komunisty nebo Stranu zelených v Hostějově nikdo nehlasoval.

Irena Trojková, Pavel Bohun