„Jedná se o občasný košt, což znamená, že ho nepořádáme pravidelně. Letos se uskuteční počtvrté. V obci, kde žije třicet dva obyvatel, se jen těžko hledají pořadatelé. Letos se o jeho konání starám sama s rodinnými příslušníky,“ vysvětlila starostka Hostějova Antonie Vaculíková.

Radek Doložílek z Boršic nevynechal hostějovský košt ani jednou. „Jedná se sice o malou akci, která se ale postupem let stala mou srdeční záležitostí. Letos jsem na výstavu vín přivezl kabinetní vzorek z roku 2007 Cabernet Moravia a Chardonnay, pozdní sběr z roku 2006, a Frankovku kabinnetní z roku 2007,“ poznamenal Doložílek. Hostějovský košt je od ostatních podobných akcí odlišný i způsobem posuzování vystavených vín. O nejlepším dodaném „nápoji králů“ nerozhodovala degustátorská komise, nýbrž účastníci akce, kteří se mohli k vystaveným vzorkům vyjádřit formou ankety. Ti letos označili za nejlepší vzorek víno Lukáše Chrbjáta z Osvětiman, který představil tramín červený, výběr z bobulí, ročník 2006.

Nejstarším návštěvníkem byl sedmaosmdesátiletý František Dvořan z Hostějova, který odcházel se zpěvem mezi posledními v pozdních nočních hodinách. Nejvzdálenější účastníci koštu přijeli z Prahy, Horažďovic, Šumperka a Olomouce.

Více se dočtete ve středu 2. dubna v týdeníku Slovácké noviny