V obci, kde tradice folklorního souboru byla v té době několik let přerušena, se tak chopili příležitosti a založili společně s dalšími Folklorní soubor Horněmčí. Ten minulý rok oslavil deset let, stejně jako letos krojový Hopsácký ples v Horním Němčí.

„Už před námi tu byly nějaké soubory, ale ty vždy skončily. My jsme na prvních zkouškách přivítali až šedesátku zájemců, kteří si došli zatančit. Postupně se sice jejich počet snížil, nicméně se zase založil i dětský soubor a tak vlastně fungujeme už deset let,“ vzpomínala na začátky folklorního souboru Horněmčí Tereza Warchilová.

Poprvé vyšli zástupci souboru na tamní hody v roce 2008. První vystoupení v roce 2009 si pak naplánovali na premiérový Hopsácký ples.

„V tomto období byla u nás tradice tříkrálového vystoupení krojovaných, nicméně plesů v Horním Němčí není moc a dostali jsme tip, abychom namísto vystoupení uspořádali rovnou ples. Už tehdy přišla spousta lidí, tak v tom pokračujeme dodnes,“ objasnil vznik oblíbené místní akce Adam Bobčík.

Proč není ples krojový, ale hopsácký, má pak podle Adama Bobčíka jednoduché vysvětlení.

„Když děcka chodily do folklorního souboru, vždy o tom babičky, tetičky a maminky mluvili, jakože chodí do hopsáku. Když jsme před deseti lety dělali první ročník plesu, báli jsme se jej nazvat krojovým, protože jsme nevěděli, jak dlouho se budeme jako krojovaní scházet. Proto hopsácký,“ dodal Adam Bobčík.