„V řadě mysliveckých sdružení se kvůli koronavirové pandemii rozhodli z obav o zdraví myslivců a honců podzimní hony na drobnou zvěř omezit nebo vůbec nekonat,“ sdělil předseda Okresního mysliveckého spolku (OMS) Uherské Hradiště Libor Beníček, který na postu šéfa myslivců Slovácka v srpnu vystřídal po 15 letech Karla Blahuška.

Jednatelka OMS Marie Gejdošová zaslala v závěru října všem hospodářům mysliveckých sdružení na Slovácku Stanovisko ministerstva zemědělství k usnesení vlády 1102 a 1103 ze dne 26. října 2020 o přijetí krizových opatření ve vztahu k rybářství a myslivosti.

„Na základě zmíněného stanoviska zákaz společných podzimních honů na drobnou zvěř při druhé vlně covidu-19 neplatí. Jedná se totiž o hospodářskou činnost a myslivci musí plnit schválené plány lovu. Zákaz hromadných akcí venku v počtu vyšším než 20 osob se totiž nevztahuje na výkon rybářského práva a práva myslivosti,“ potvrdila Marie Gejdošová.

Po skončení honu se ale nesmějí konat tradiční poslední leče, které by byly příležitostí k posezení střelců a honců a povyprávění si o zážitcích z honu. Odehrávat se ale nesmějí ani starodávné myslivecké tradice, při nichž by se například vyhodnocoval král honu.

Stavy drobné a spárkaté zvěře jsou podle předsedy OMS Uherské Hradiště na stejné úrovni jako v roce 2019, tedy dobré. Černé zvěře, divokých prasat, je oproti loňsku údajně méně, protože kvůli prasečímu moru byly loveny dospělé kusy zvěře černé a lončáci. V honitbách zůstaly převážně bachyně a letošní selata zvěře černé.

Co se počtu členů OMS Uherské Hradiště týká, v 89 honitbách, dvou oborách, a to Zevety Bojkovice a Topolky v Topolné je podle Libora Beníčka v současné době registrováno 1020 členů a členek.