VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Holičství už v Nádražní ulici nenajdete

Uherské Hradiště – Kdyby některé domy uměly vyprávět, nabídly by příběhy, za které by se nemusel stydět ani věhlasný Jules Verne. Jedním z takových domů je objekt š číslem popisným 27 v uherskoh­radišťské Nádražní ulici, ve kterém osmdesát dva let sídlilo holičství.

22.1.2013
SDÍLEJ:

Historický snímek z archivu Jaroslava Sabáka zachycuje kadeřnictví v domě č.p. 27 na počátku třicátých let minulého století, druhý snímek ukazuje stávající podobu budovy. Foto: DENÍK/archiv

To se v těchto dnech přestěhovalo jen o kousek dál, do Protzkarovy ulice. Skončila tím jedna dekáda domu, který má ale mnohem zajímavější historii, než by se mohlo na první pohled zdát. Dům před nedávnem koupila soukromá společnost od Povodí Moravy. Proslýchá se, že by nový majitel měl budovu uzpůsobit na restauraci a v patře by měly být postaveny byty. Jednatel společnosti Josef Janča ale prozatím nechce žádné podrobnosti uvádět. „Vše je ve stádiu příprav, takže zatím ještě nemohu podat žádné informace. Jasno budeme mít zhruba za měsíc," podotkl Josef Janča.

Dům č.p. 27 znaly důvěrně tisíce Hradišťanů, i lidí z okolí. Jejich kroky tam totiž směřovaly kvůli holičství, které k objektu neodmyslitelně patřilo, a stalo se poznávacím i orientačním znakem města. To, že se kadeřnictví přestěhovalo, oslovené Hradišťany překvapilo. „Tak o tom jsem vůbec nevěděl. Je to pro mě velká novina. Pravidelně jsem tam chodil. Zrovna před několika dny jsem si říkal, že bych tam měl zanedlouho zajít. Chodil jsem tam rád, byla tam vždy velmi příjemná atmosféra," podotkl Lubomír Hubík z Uherského Hradiště.

Provozovateli kadeřnictví byl řadu let Stanislav Bobek. „V tomto kadeřnictví jsem začínal jako učeň v roce 1974 a od roku 1990 jsme provozovnu s kolegy získali v privatizaci. Do nových prostor v Protzkarově ulice jsme se stěhovali loni před Vánoci," připomenul Stanislav Bobek.

Vznik domu se datuje zhruba k 16. století, kdy byl součástí řady velkoměšťanských a maloměšťanským budov. Po celé plejádě majitelů získal dům čp. 27 v r. 1889 lékárník Viktor Nečas, významná osobnost společenského a kulturního života v Uh. Hradišti,

přítel mnoha umělců, kteří procházeli Slováckem. Byl to on, kdo v roce 1891 nabídl ubytování ve svém domě nejslavnějšímu slováckému malíři Jožovi Uprkovi, aby měl při výzdobě obřadní síně a dalších míst hradišťské radnice odpovídající zázemí. Později se do Nečasova domu v Královské ulici přistěhoval i František Kretz, významný národopisec a novinář. V té době bydlel majitel domu, v přízemí s oknem do ulice sběratel Kretz a v kulatém zahradním altánu, postaveném stavitelem J. Schaniakem záměrně jako ateliér, slavný kněždubský rodák.

Dům č.p. 27 v Nádražní ulici patřil v poslední době Oblastní meliorační správě.

„Ministerstvo zemědělství tento podnik zhruba před třemi lety zrušilo a integrovalo do většího podniku Povodí Moravy, které tento objekt

označilo za nepotřebný a nabídlo k prodeji," vysvětlil městský architekt Aleš Holý. Novým současným majitelem je od loňského roku privátní společnost Tradeco. Holičství a kadeřnictví Adam bylo přesunuto do nedalekého městského domu č. p. 33 z boku Hradišťanky v Protzkarově ulici. 

Z historie domu č. 27 v Nádražní ulici

Dům byl v minulosti součástí fronty velkoměšťanských a maloměšťanských domů, zbudovaných na přelomu 16. a 17. století v někdejší Královské ulici a dnešní Nádražní.

V roce 1626 jej nejprve od Jana Olšanského koupil Fridrich Kalkreuter z Czuder, pán na Nezdenicích a Pohořelicích, a to pro sebe a svou manželku za 500 zlatých, v roce 1650 manžel jejich dcery rytíř Bartolomějský jej předal pro dlužné pohledávky městu, které jej prodalo Šimonu Všemurádovi. Není přitom bez zajímavosti, že až do roku 1737 byl součástí většího gruntu i sousední maloměšťanský dům čp. 26. Po celé plejádě dalších majitelů získal dům čp. 27 v r. 1889 lékárník Viktor Nečas, významná osobnost společenského a kulturního života v Uherském Hradišti, přítel mnoha umělců, kteří procházeli Slováckem. Byl to on, kdo v roce 1891 nabídl ubytování ve svém domě nejslavnějšímu slováckému malíři Jožovi Uprkovi, aby měl při svých delších pracovních návštěvách Hradiště (výzdoba radnice) odpovídající zázemí. Později se do Nečasova domu v Královské ulici přistěhoval i František Kretz, významný národopisec a novinář, takže v patře bydlel majitel domu, v přízemí s oknem do ulice sběratel Kretz a v kulatém zahradním altánu, postaveném stavitelem J. Schaniakem záměrně jako ateliér, slavný kněždubský rodák.

Historický snímek z archivu Jaroslava Sabáka zachycuje kadeřnictví v domě č.p. 27 na počátku třicátých let minulého století, druhý snímek ukazuje stávající podobu budovy.

Historický snímek z archivu Jaroslava Sabáka zachycuje kadeřnictví v domě č.p. 27 na počátku třicátých let minulého století, druhý snímek ukazuje stávající podobu budovy. Foto DENÍK/archiv

Patrový dům byl výrazně nižší než oba jeho sousedé, s jednoduchým průčelím s okny v šambránách a do ulice s podélnou sedlovou střechou.

Po přestěhování V. Nečase do Přerova koupil dům v roce 1905 PhMr. Bruno Stancl, správce lékárny U Zlaté koruny, za jehož éry došlo k radikální rekonstrukci budovy architektem Dominikem Feyem. Dobová fotodokumentace (Slovácké muzeum) zachycuje dnes odstraněné prvky průčelí (střední balkon s kovovým zábradlím v patře) i bohatý architektonický detail štítu. Po úmrtí Bruno Stancla v roce 1930 zdědila dům jeho manželka Anny, jež se pak znovu vdala a jako Schenková se vrátila do rodného Bruntálu. Ještě před svým návratem na severní Moravu však požádala 5. června 1930 radu královského města Uh. Hradiště o povolení "ku zřízení obchodní místnosti s výkladem v přízemí domu č. 27 v Královské ulici." Na tuto žádost městská rada výměrem ze dne 10. června t.r. a pod č. 2325 vypsala komisionální šetření, "při němž zjistilo se, že místnost, která jest 9.90 dl. a 4.80 šir., jest prázdná a v ní hodlá Jan Zatloukal, holič a kadeřník, zříditi kadeřnickou síň, do níž přístup upraven bude přímo z ulice a která opatřena bude výkladem 1.60 m. šir. Do místnosti této zaveden bude vodovod a plynovod". Jak se v další části protokolu uvádí,"ze stanoviska stavebně-policejního nenamítá se proti zamýšlené úpravě ničeho, bude-li vyhověno těmto podmínkám: 1) za účelem prodloužení plynovodu i vodovodu dlužno podati zvláštní žádost; 2) při provádění adaptačních prací postupováno budiž tak, aby zaručena byla bezpečnost osob na stavbě pracujících a kolemjdoucích; 3) stavební suť a jiný materiál budiž ihned buď zpracován anebo odstraněn a ulice od zbytků očištěna… Komise navrhuje, aby povolení ku stavbě a úpravě přízemí místnosti v domě č. 27 v Královské ulici v Uh. Hradišti bylo za podmínek v předu uvedených". Jak se ukázalo, schválení této žádosti nastartovalo 82letou úspěšnou historii holičství a kadeřnictví v této oblíbené provozovně.

V roce 1953 přešel dům do vlastnictví Josefa Sabáka, který v něm bydlel se svými rodiči a bratrem Vladislavem do přelomu 70. a 80. let min. stol., kdy byl dům prodán. Kromě Jaroslava Sabáka se nám v této souvislosti vybavují další jména zaměstnanců tohoto kadeřnictví: Korunka, Božek, Chajda, Ambrůz, manželé Sklenářovi, Chrástek.....

Stávající zjednodušující bezduchá úprava domu čp. 27, jež zlikvidovala architektonický detail hodnotného elektického průčelí, pochází z roku 1982. (zdroj: archiv MěÚ Uherské Hradiště)

Související Samoobsluha Hradišťanka funguje pět desetiletí

Autor: Oleg Kapinus

22.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 15 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Zkušenosti s prací v požadovaném oboru, stravenky.. Pracoviště: Ing. lubomír šlosar, pracoviště, Na Drahách, č.p. 881, 686 04 Kunovice. Informace: Věra Krejčiříková, +420 732 149 566. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 19 000 Kč Účetní všeobecní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kompletní zpracování účetnictví, daňové evidence, zpracování mezd, přiznání k DPH, kontrolní hlášení, souhrnné hlášení, silniční daň, daň z nemov. věcí, daň z nabytí nemov. věcí, znalost účet. programu Pohoda výhodou. Stravenky (celé hradí zaměstnavatel), kontakt pouze e-mailem.. Pracoviště: D & m accounting s.r.o. 1, Otakarova, č.p. 81, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Monika Třísková, +420 774 418 524. Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč Dopravní dispečeři DISPEČER/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Angličtina (němčina) slovem i písmem. Praxe v dopravě. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Zakuza s.r.o., 687 33 Hradčovice. Informace: Vlastimil Kusák, +420 602 552 507. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 500 Kč Slévači. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Slévač ve slévárně, vyučení v oboru není požadováno, man. zručnost, ochota učit se novým věcem, kontakt e-mailem nebo osobně každou středu v 9-11 hod. na adrese: Nivy 5358, 760 01 Zlín.. Pracoviště: Praim-work s.r.o. - pracoviště, 687 07 Tupesy. Informace: Y. Khalus, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ašot Arakeljan a jeho tvorba. Ilustrační foto.
16

Ašot Arakeljan představí v Hradišti průřez svojí tvorbou

1. třída v Základní škole v Polešovicích, třídní učitelka Nedorostková

Nepropásněte! Prvňáčci z Polešovic a Kunovic ve Slováckém deníku

Další drama na přejezdu a návštěva ze Slovenska na odstřel: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 12. a 13. listopadu 2018.

Narodil se v Jarošovském pivovaru a po celý život mu zůstal věrný

Už dvaasedmdesát roků sbírá Milan Špičák artefakty související s Jarošovským pivovarem. Koneckonců za ten čas ho zná dokonale také prostřednictvím historických dokumentů, etiket, dobových půllitrů, keramiky, plakátů a dalších svých „pokladů“ jak své celoživotní sbírce říká.

Vpředu je to špatné. Snad nás nový trenér zvedne, doufá Kalabiška

Před týdnem v Příbrami jako střídající hráč pomohl k výhře 3:0 i třem bodům, proti Liberci se ale křídelník Jan Kalabiška stejně jako zbytek týmu neprosadil.

Češi jsou národem chatařů. Chalupu vlastní pětina lidí

Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT