Sedmdesát let starý kroj po své mamince zapůjčí mamince letošní stárky, třiadvacetileté Monice Kandrnálové, její sousedka Jiřina Váňová.

Ta v něm stárkovala přesně před čtyřiceti lety. Hodový průvod v Horním Němčí zítra vyjde od pohostinství Lesná ve 13 hodin a navštíví všechny hodové protagonisty i starostu na obecním úřadě.

Letošní hody tam budou mít na starosti podstárek Michal Warchil s podstárkou Žanetou Světinskou, mladší stárek Radim Garaj s mladší stárkou Barborou Čechovou a dominovat jim budou starší stárek Zdeněk Zapletal a starší stárka Monika Kandrnálová.

Průvod doprovodí dechová hudba Horněmčanka a folklorní soubor Horněmčí. Dohromady by mělo obcí projít na 70 krojovaných.

Kroj po mamince pečlivě střežím, říká Jiřina Váňová

Hody s právem prožila před několika desítkami let také Horněmčanka Jiřina Váňová, která oceňuje, že se je v její rodné vesnici mladí chystají znovu vzkřísit.

„Řekla bych, že podstata se neliší. Ale moc mě těší, že tady ta moje sousedka, Monika Kandrnálová, kterou znám odmalička a říká mi teto, bude mít na sobě právě můj kroj. Už nějakou dobu jej připravuju, a není to nic jednoduchého. Opravit se na něm muselo téměř všechno,“ vypráví Jiřina Váňová.

„Bude mít ještě jiný kroj, úplně nový, ale jsem moc ráda, že si vezme i ten můj. Naposledy jsem ho měla na sobě před těmi čtyřiceti lety, od té doby jsem jej strážila pro vzácné příležitosti. A teď jedna z nich nastala,“ říká tato bývalá stárka.

Její mladá nástupkyně už měla kroj párkrát na sobě, například při krojovém plese. „Co si budeme povídat, já už ho neobleču. Ale Monika se v něm cítí hrozně dobře. I ve fěrtúšku, který je krásně červený a vypatákovaný flitrama, moc si ho považuje. I tento fěrtúšek jsme daly dohromady s pomocí jedné tetičky, které je dvaaosmdesát roků. A podílela jsem se i na výrobě Moničina nového kroje,“ pochlubila se Jiřina Váňová.

Některé součásti slavnostního odění jsou staré úctyhodných sedmdesát let. „Moje maminka se v něm vdávala, takže ano, je to přesně sedmdesát let. Některé části se musely renovovat, některé celé vyměnit, ale minimálně výšivky a pár dalších částí jsou původní,“ dodává Váňová.

Krojovou premiérou budou letošní hody i pro Moničiny rodiče. „Je to taková kuriozita, protože rodiče Moniky nikdy v životě v kroji nebyli. Já jsem je donutila, posháněli jsme, co bylo potřeba, a rodiče nakonec v kroji taky půjdou. A budou svou dceru stárku vyprovázet okrojovaní, tak jak to má být.“

Slavnostní a vzácný kroj si po své renovaci rozhodně zaslouží obdiv, a tak hodová slavnost nebude jedinou příležitostí, kdy jej Monika oblékne. Už teď spolu s „tetou“ plánují, že si jej půjčí například v září na Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. „Do truhly na dalších čtyřicet roků, aby tam zahálel, rozhodně nepůjde,“ usmívá se Váňová.