„V tomto úsilí je činné jak město Uherské Hradiště, tak také místní Slovácké muzeum. Na výsluní seznamu nehmotného dědictví UNESCO se již 15 let vyhřívá tanec verbuňk, v roce 2011 sem přibyla také impozantní slavnost jízda králů,“ informoval mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Podle vedoucí etnografického oddělení Slováckého muzea Marty Kondrové se to netýká jen hodů s právem v Uherském Hradišti, ale dohromady v padesáti obcích našeho regionu. Nicméně v souvislosti s úvahami o tom, že by se hody s právem dostaly až na seznam nehmotného dědictví UNESCO je podle Kondrové ještě poměrně daleká cesta.

Několikaletý proces

„Vypracování nominace pro zápis do reprezentativního seznamu nemateriálního dědictví lidstva UNESCO je několikaletý proces, při kterém je třeba zvážit, zda a kde existují jevy, které nesou podobné znaky a příbuzný základ i význam. V tomto případě by se jednalo minimálně o hodové slavnosti na Podluží, hanáckém Slovácku a Kyjovsku,“ řekla Deníku Marta Kondrová.

Například v případě Modrotisku byla podle ní nominace dokonce nadnárodní a podávala ji společně Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rakousko.

Další výzkum

„Případná nominace na seznam UNESCO by tedy nutně předpokládala výzkum hodových slaností v dalších částech Slovácka, Brněnska i západní či střední Moravy a pravděpodobně by ji po dohodě s ministerstvem kultury koordinoval Národní ústav lidové kultury ve Strážnici,“ upřesnila Marta Kondrová.

Hody s právem na Slovácku jsou unikátní slavností, kterou můžeme sledovat od konce 19. století až do dnešních dnů a místní obyvatelé na svou tradici nedají dopustit.  Obřadu se spolu s krojovanou chasou, párem starších a mladších stárků, zpravidla účastní celá obec při hodovém průvodu a zábavou.

„Tradiční hody s právem na Uherskohradišťsku jsou do května 2018 zapsány také na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje,“ doplnil Jan Pášma.