Také nedělní den se už od samého rána nesl v lidovém duchu. V kostele svatého Jakuba se totiž uskutečnila za účasti krojovaných mše svatá, kterou sloužil tamní kněz Miroslav Reif.

Hlavní hodový program začal v neděli odpoledne, když průvod čítající sedmatřicet krojovaných párů vyzvedl letošní stárky a právo pořádat hody. Mladšími stárky jsou v letošním roce Gabriela Hájková a Zbyněk Šicha, úlohu starších stárků na sebe vzali Ludmila Dominiková a Mirek Pavelka.

Se svým programem nazvaným Hody, milé hody, který stárci i chasa poctivě nacvičovali více než dva měsíce, vystoupili v samém závěru hodových slavností, kterému přihlížely desítky milovníků folkloru.

„Chasu tvoří převážně domácí, ale několik krojovaných je letos přespolních,“ řekl Petr Radoch, vedoucí krúžku Háječek, který hody pořádá. Ty však podle jeho slov s Ostrožskou Lhotou něco pojí. „Někteří tady mají babičku, jiní galánku,“ podotkl Radoch.

Hody však nejsou jen zábava a veselí, ale také starosti, které pocítili zejména rodiče stárků. „Je potřeba zajistit občerstvení a víno, ale to hlavní je dát dohromady kroj,“ popsala předhodové přípravy maminka mladší stárky Jarmila Hájková.

Protože už ví, co obnáší mít doma stárku, stačily jí na veškeré přípravy tři dny. Na tom, že nachystat hody není levná záležitost, se obětaví rodiče shodli. „Přesně to ještě spočítané nemám, ale odhaduji, že to bude kolem deseti tisíc korun,“ dodala Hájková.