VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hodový program v Polešovicích sledovaly v dešti stovky diváků

FOTOGALERIE / Duchem slováckých hodů s právem se o prvním říjnovém víkendu nechali unášet v Polešovicích. O jejich hladký průběh se starali starší stárci Daniel Pestl s Terezou Habartovou, mladší stárci Jakub Vaculík s Janou Andrýskovou, kteří měli ke svým rukám ještě podstárky Jana Vaculíka s Annou Měšťánkovou a Jana Andrýska s Vendulou Hrabcovou.

8.10.2017
SDÍLEJ:

V soukolí kolotoče hodové tradice na Slovácku se o víkendu ocitly i Polešovice. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Z hodových vládců nebyla občankou městyse jen starší stárkyně Tereza Habartová, kterou si chasa vypůjčila z Kunovic, protože měla jako folkloristka tělem i duší ke stárkování všechny předpoklady. Navíc byla v Kunovicích před jedenácti lety mladší stárkou. Spolu s Danielem Pestlem minimálně šest let tancovala ve folklorním souboru Děcka z Kunovic a jeho dva mladší brášky v něm Terezka vede v současné době. Je pevně přesvědčena o tom, že oni jednou budou v městyse stárkovat.

„Když v Polešovicích nesehnali starší stárkyni a Dan si na mě vzpomněl a zavolal, že by rád letos na sebe vzal roli staršího stárka, tak jsem mu slíbila, že s ním do toho půjdu,“ svěřila se Tereza Habartová. Sebejistě dodala, že mezi Danielovou a její rodinou vládnou velice dobré a přátelské vztahy.

„Ačkoliv máme stárečku vypůjčenou z Kunovic, ona má v městyse dědečka a babičku. Její maminka tu má své kořeny a v souboru Děcka z Kunovic nám před léty dělala vedoucí,“ zavzpomínal starší stárek. Netajil se tím, že jeho stárkyní mělo být jiné děvče z městyse, ale její rodiče k tomu nedali souhlas.

„Když mě oslovil místostarosta Polešovic Stanislav Uhlíř, jestli bych Terezce povolila, aby v městyse stárkovala, tak jsem řekla, že rozhodně ne. Věděla jsem, kolik je v Polešovicích krásných mladých děvčat, které by stárkyněmi mohly být,“ měla zprvu jasno Terezčina maminka Romana Habartová. Jenže člověk míní a život mění. Když v Polešovicích, kde se narodila, nenašly starší stárkyni, nechtěla pořadatele hodů nechat na holičkách a ke stárkování své dcery i s manželem svolili.

„Tradicemi totiž naše rodina žije a nejsou pro nás zátěží. Vypravovat dceru za starší stárkyni Polešovic je pro nás velká čest. Z našeho domu dnes vyrazilo na hody sedm krojovaných,“ pochlubila Romana Habartová ve víceúčelovém areálu za polešovickou základní školou, kde se odbývala část největší národopisné události v letošním roce v městyse.

Jenže nádhernou pestrost všudypřítomných krojů na dětech, hodové chase a dalších účastníků v lidových oděvech, přicházejících od sokolovny do areálu, narušil při vstupu do něj déšť a provázel i pestrý kulturní program. Stovky lidí si ale nechaly ujít vystoupení dětí z mateřinky a základní školy, polešovických Drmolic a Florijánek, Lajblistů, hodové chasy a cimbálovky Ohnice.

Po kulturním programu se vládci hodů, krojovaní a občané přesunuli k úřadu městyse, kde z rukou jeho starosty Michala Zapletala převzali povolení ke konání hodů a pravomoci, aby mohli organizovat sobotní hodovou zábavu, při níž k tanci vyhrávala dechová hudba Straňanka s cimbálovou muzikou Ohnica. Ta v polešovické sokolovně hrála i v neděli večer při besedě u cimbálu.

Autor: Zdeněk Skalička

8.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Všehrdova ulice v Uherském Hradišti

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

V Uherském Hradišti v úterý 12. prosince před 8. hodinou ráno zdržovala dopravu nehoda dvou osobních automobilů na křižovatce ulici tř. Maršála Malinovského a Svatoplukova.

Dvě účastnice ranní nehody převezli do nemocnice s lehkým zraněním

NEPŘEHLÉDNĚTE! Prvňáci ze ZŠ Staré Město ve Slováckém deníku

V tištěném středečním vydání Slováckého deníku budou fotky usměvavých dětí ze tříd 1. C a 1. D ze ZŠ Staré Město.

ANKETA: Vyberte ten nejlepší dárek pod stromeček!

Redakce Deníku pro vás vybrala nejpopulárnější dárky posledních let. Které z nich byste chtěli najít pod stromečkem? Hlasujte!

SOUTĚŽ: Pošli nám svou pohádku a vyhraj

Vánoce jsou tady, a jelikož k nim patří pohádky, tak Deník vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dětskou pohádku. Pokud rádi píšete nebo kreslíte, tak neváhejte a zapojte se do soutěže o tu NEJ VÁNOČNÍ POHÁDKU ROKU 2017.  

Česko si opět zazpívá koledy i na Slovácku. Už zítra v 18 hodin

FOTOGALERIE / Nejen celou naši republiku, ale i některá místa v Evropě a ve světe propojí 13. prosince v 18 hodin akce Česko zpívá koledy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT