Zatímco stárka je ještě středoškovačka, která by se jednou chtěla stát záchranářkou, stárek studuje na VUT v Brně na elektrofakultě, kde zároveň také učí. Společnou mají lásku k folkloru. Anna tancuje už od svých čtyř let v Hradišťánku a Josef je několik roků členem domácího Oldněmčanu.

„Oba jsme se potkávali na tanečních zkouškách Dolněmčanu a nakonec se z nás stal stárkovský pár. Jsme rádi, že jsme tak mohli pomoct zachovat tradici hodů s právem, jejichž jsou stárci důležitou součástí,“ prozradil Josef Kolísek Deníku.

Procesí hodové chasy, čítající více než stovku krojovaných, pak za doprovodu dechové hudby Dolněmčanky pochodovalo vesnicí, aby po zastávkách u stárka, stárky a požehnání od místního faráře Jiřího Luňáka, krojovaní doputovali k obecnímu úřadu, kam přišli žádat o právo hody pořádat. Tam krojované přivítal starosta František Hajdůch.

close Hody s právem v Dolním Němčí. Obcí šlo procesí více než stovky krojovaných. Byl mezi nimi i kněz Jiří Luňák či starosta František Hajdůch info Zdroj: Deník/Pavel Bohun zoom_in Hody s právem v Dolním Němčí. Obcí šlo procesí více než stovky krojovaných. Byl mezi nimi i kněz Jiří Luňák či starosta František Hajdůch. 

„Takové poručení vám dávám, aby při muzice hodové všecka mládež pořádek a dobré mravy zachovávala. A když už jsme povolení k hodové zábavě vám dali, předáváme vám také, jak starý obyčej praví, toto hodové právo. Dále ustanovujeme, aby jste právo dobře opatrovali a přespolákom ho ukrást nedali. Chaso, na rodiče buďte milí, když vás tak pěkně vystrojili. Užijte si takového veselí, jaké jsme tu už dávno neměli,“ řekl mimo jiné starosta ve své řeči.

Začátek května tradičně patří filipojakubským hodům s právem v Dolním Němčí. Ty každoročně zahajují hodovou sezonu nejen na Slovácku a kromě krojovaného průvodu zpravidla vrcholí sobotní zábavou, nedělní hodovou bohoslužbou v kostele sv. Filipa a Jakuba a pondělními hodkami v místních restauracích.

Vybrali jsme pro vás: