„Jde o masivní hodinový mechanismus. Není ukrytý do vyřezávané a zdobené skříně, ale je nainstalován na lepené dubové desce, která se zavěsí na zeď a váhou datumatiku přitom nedozná změn. Na obnaženém skeletovém hodinovém stroji, který je vybaven vteřinovou ručičkou, jednatřicetidenní datumovkou a astronomickými znaky týdne, lze sledovat chod kroku, pohyb kyvadla a mnoho dalších funkcí, což u skříňových hodin není možné,“ popisuje technickou nádheru Vladimír Dvořák.

Všechny součástky datumatiku jsou z holandské hodinářské mosazi, kterou kryjí dvě folie. Hodinám, které se natahují kličkou, prach nevadí. Stačí je jednou za půl roku prachu zbavit. „Životnost datumatiku s takzvaným grahamovým krokem, kterým jsou vybavovány jen velmi kvalitní hodinové stroje, a ozubenými hodinovými koly vyrobenými odvalováním, by měla být 200 až 300 let. Od prvních skic až po finální výrobek je stroj naše dílo. Jen číselníky, ozubená kola a příčky kol jsme si nechali v odborné dílně vyřezat vodou,“ svěřili se strůjci unikátních hodin ze Sadů.

Už vloni se jim po roce usilovné práce podařilo sestrojit domácí orloj. Ten umí všechno to, co pražský nebo olomoucký. Ukazuje čas, den, datum, astronomické znaky týdne, pohyb Slunce a Měsíce a v horní části stroje obíhá zvířetník, takzvaný zodiak. Technická nádhera mistrů ze Sadů dokáže pracovat s odchylkou, rovnající se několika vteřinám za týden.

„Sníme ještě o sestrojení modelu Denisonova kroku, který má jednu vteřinu diference denně. Jde o věžní hodiny, které na světě fungují jen patery. V Česku jsou na orloji v Praze a v Olomouci. Na jednom anglickém opatství ukazují čas už pět století. Pokud se nám podaří takzvaný Denisonův krok sestrojit půjde o světovou kuriozitu,“ tvrdí Vladimír Dvořák, který by byl nejšťastnější, kdyby jím všechny dosud vyrobené hodiny odměřovaly lidem jen a jen radostně prožité dny.

„Ač jsme Denisonův krok viděli fungovat na pražském orloji, rozhodně jej kopírovat nebudeme. Všechny výpočty a nákresy jsme si udělali sami,“ dodal Vratislav Pipal, který s Dvořákem spolupracuje už dvacet let.