I proto se nedávno v Dolním Němčí dráty vedoucí elektřinu přemístily do země a s nimi šly k zemi také dlouholeté příbytky těchto stěhovavých ptáků.

Místní však nemusejí mít obavu, že se k nim symboly nového života, jak se obraz čápa nesoucí děti vryl do našich pamětí, do Dolního Němčí nevrátí.

Na sloupy byla totiž umístěna zbrusu nová hnízda.

„Agentura pro ochranu přírody měla při přemístění elektrického vedení požadavek, aby byla hnízda pokud možno zachována. Nakonec na náklady správce distribuční sítě EONu byla objednána přes specializovanou firmu nová. Sám jsem za to rád. Co si pamatuji, tak u nás mohou hnízdit čápi více jak deset let,“ popsal komplikace při opravách vedení vysokého napětí starosta Dolního Němčí František Hajdůch.

Ilustrační foto.
Kapela Kern veze na ROBfest do Dolního Němčí Explozi snů

Obec se tak na složité operaci finančně nemusela nijak podílet. Už dříve přitom byly zaznamenány pokusy o přemístění čápů z původních hnízd.

„Nejprve jsme u nás měli jedno hnízdo na sloupu vysokého napětí. Poté jsme ve spolupráci s brodským životním prostředí vybudovali druhé, které se ale nechytilo a čápi si postavili další na vedlejším sloupu. Nebylo to ideální i z hlediska toho, že hnízda měli přímo na drátech. Teď jsou obě posazena o metr výš, než zbylé dráty, které se do země nedaly,“ vzpomínal František Hajdůch.

To, že nemusí být ani nová hnízda obsazená, je podle Davida Horala z Agentury ochrany krajiny a přírody málo pravděpodobné.

„Čápi samozřejmě poznají, že se nejedná o stejná hnízda, v nichž už byli, pokud tedy do Dolního Němčí doletí ti samí jedinci. I tak však rozhoduje především umístění hnízda, takže pokud tam sídlili čápi v minulosti, věřím tomu, že tam dosednou i tentokrát,“ dodal. 

Senior nezvládl řízení.
Senior narazil do stojícího auta a převrátil se na střechu