„Bylo potřeba opravit krovy podle statikova řešení - pozednice se musely stáhnout železnými pláty k sobě. A co se střechy týká, ještě před začátkem stavby jsme u některých trámů likvidovali červotoče. Teď už je to dřevo zdravé a drží,“ prozradil Deníku starosta Hluku David Hájek. V rámci rekonstrukce tvrze zbývá dodělat přízemí.

„Jde o kuchyň, na dodání gastro technologie máme vysoutěženého dodavatele, a obřadní síň, kde už nám chybí dokončit jen podlahy,“ naznačil Hájek aktuální stav prací v interiéru.

Hlucká tvrz vydala další nečekané archeologické nálezy. Archeolog Zdeněk Kuchař při dokumentaci přímo na místě
OBRAZEM: Hlucká tvrz vydala další poklady, výrobky z kovu i středověkou keramiku

Původní odhad konečné ceny byl správný.

„Opravdu se budeme točit okolo 80 milionů korun. V obřadní síni by se už v březnu mohly začít konat obřady. Kuchyň s restaurací budeme dodělávat až do května tak, abychom 1. června mohli tvrz pro veřejnost otevřít. Novou fasádu a větší opravu střechy pak plánujeme během dalších dvou let,“ upřesnil David Hájek.

Hlavní změny v rámci generální rekonstrukce památky se po šedesáti letech týkaly technologie vytápění, výměny oken, dveří, bezbariérového přístupu - výtahu, jiných dispozic vnitřních prostor, nových podlah, včetně sociálních zařízení, sálu, kuchyně, kotelny, veškerých rozvodů, elektřiny, topení, vody, odpadů, studny i nádvoří. 

Příběhy Československých legionářů oživil památník v Ostrožské Lhotě.
Příběhy Československých legionářů oživil památník v Ostrožské Lhotě

Využití tvrze má být podle starosty stejné jako před rekonstrukcí.

„Cílem je mít tvrz opravenou, provozuschopnou a na desítky let v podobě, na niž budou obyvatelé Hluku pyšní,“ naznačil starosta.

Ke stavebním úpravám historické stavby se vyjádřil také Ludvík Lečbych, jenž v v jejích prostorách často fotografoval.

„Když vidím ty debaty na Facebooku kolem oprav tvrze, jak to někteří cupují jako konec historie této památky a podobně, musím říct, že podle mého názoru si tu rekonstrukci po více než šedesáti letech tvrz zasloužila,“ řekl Ludvík Lečbych a jako velké pozitivum zdůraznil instalaci výtahu hned u hlavního vchodu.

Z Bunče na Velehrad po Cyrilometodějské stezce se společně vydali biskup, hejtman, krajští radní i několik starostů
Po Cyrilometodějské stezce se vydali biskup, hejtman, radní i několik starostů

„Pro ty, kdo mají potíže s chůzí, jako momentálně já, jde o veliké plus. Není to necitlivý zásah a vymysleli to dobře. Myslím si, že až tvrz po opravách otevřou, budou lidé spokojeni, včetně těch věčně nespokojených hnidopichů,“ miní Ludvík Lečbych.

HLUCKÁ TVRZ

Hluk je město v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, 10 km jihovýchodně od Uherského Hradiště na potoce Okluky s tvrzí.Hlucká tvrz.Zdroj: Deník/Jan KarásekHlucká tvrz leží ve středu obce na pravém břehu potoka Okluky. Je zmiňována v darovací smlouvě z roku 1303.

Byla v držení drobné šlechty: od roku 1460 Zástřizlové, pak páni z Kunovic a od roku 1625 náleží Lichtensteinům až do 20. let 20. století. 

Poté byla tvrz v majetku obce. Od 60. let 20. století, kdy byla opravena, slouží jako kulturní středisko města. 

Přímo z nádvoří se vchází do obřadní síně, zámecké kavárny, městské knihovny, informačního centra, do věže a ke schodišti do prvního patra, kde jsou v provozu dva sály pro pořádání různých společenských nebo i soukromých akcí.

Ve věži je zřízeno muzeum a Slováká jizba pro akce s menším počtem účastníků.

Pod tvrzí se nachází dva sklepy.