Do společnosti osminohých predátorů v těchto dnech přibyl další unikát – slíďák úhorní. Místem jeho výskytu je například Hlucká pahorkatina, která leží v blízkosti Drslavic a Hluku. „Pavouka objevili lidé při úpravě terénu. Odchytli ho do umělohmotné lahve a předali pracovníkům ochrany přírody a krajiny Krajského úřadu Zlínského kraje. Podle dostupné literatury jsme zjistili, že se jedná o slíďáka rodu Lycosa,“ sdělil podrobnosti Jaroslav Hrabec z odboru životního prostředí a zemědělství zlínského krajského úřadu. Unikátnost objevu potvrdil i přední český zoolog Jan Buchar. „Jedná se o historicky první nález tohoto druhu na území České republiky,“ konstatoval v době prvního nálezu slíďáka v roce 2003 Buchar. Od té doby se populace slíďáků značně zvýšily. „Loni odborníci provedli rozsáhlý průzkum, při němž slíďáka objevili u Hluku i na řadě míst Pomoraví mezi Uherským Hradištěm a Napajedly,“ upřesnil Hrabec. Odborníci tvrdí, že obavy z ochlupeného, zhruba 6 centimetrů dlouhého pavouka nejsou opodstatněné. „Je méně jedovatý než zápřednice. Navíc tento pavouk zaútočí jen v sebeobraně,“ uklidňuje Hrabec.

Domovem slíďáka úhorního byla ještě donedávna především Sýrie, Turecko, Zakavkazsko, Balkánský poloostrov, Řecko, Maďarsko a jižní Slovensko. Pavouk nejraději osidluje vyprahlé úhory a pastviny, ale objevuje se také na protipovodňových hrázích.

Z výskytu jedovatých pavouků mají radost snad jen odborníci a badatelé. Naopak strach z nich mají hlavně rodiče těch nejmenších. „Teď abych se bál pouštět děti do přírody. Kousnutí takového pavouka nelze nikdy podceňovat. Zvlášť, když u kousnutého dítěte není možné spolehlivě vyloučit alergickou reakci,“ upozornil třiašedesátiletý Josef Pavelčík z Veselí nad Moravou, který v Hluku pravidelně navštěvuje svou dceru a dva vnuky.

Přečtěte si také:

Přírodovědci: Jedovatý pavouk životy neohrožuje

ZDE>si také přečtěte další aktuální zprávy z týdeníku SLOVÁCKÉ NOVINY

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu:olge.kapinus@denik.cz