Na jedná straně zájem prodejců a stánkařů o co nejbližší umístění k průvodu, na druhé straně zájem pořadatelů nenarušovat slavnostní událost komerční sférou. Změn se proto dočkají návštěvníci hlucké jízdy králů. Tam plánují jednu zónu se stánky úplně zrušit, druhou pak zaplnit pouze tradičními řemeslníky.

„Myslím si, že vzhledem k tomu, že jde o Dolňácké slavnosti, bychom tam měli mít co nejvíce výrobků od nás a z naší oblasti. Pokud budou fungovat někde trhy pouze jako tradiční řemeslné bez těch klasických stánkařů, bude to jenom dobře,“ pochvaloval si chystanou premiéru místních prodejců Hlučan Josef Kadlčík.

Sám se přitom nejvíc těší na nabídku vín.

„Vím, že by se měly vína od zhruba pěti vinařství prodávat pouze na dvoře školy,“ poznamenal k rozčlenění prodejců Josef Kadlčík.

Dvě zóny pro stánky

V Hluku tak nově zůstanou pouze dvě velké zóny se stánkaři. Jedna bude situovaná mezi školou a kostelem, kde charakter výrobků nikdo omezovat nebude. Druhá zůstane u staré školy, respektive před tvrzí.

„Právě ta bude omezena pouze na tradiční řemeslníky a jejich výrobky. Úplně bez stánků pak bude oblast kolem potoka naproti stadionu. Trhovci si tam totiž v minulosti stěžovali, že jsou mimo centrum dění,“ objasnila za organizátory Dolňáckých slavnosti Iveta Remeňová.

Ani letos tak není plánován a povolen žádný stánek podél hlavní cesty, kterou jízda králů vede. Obsazování míst vyčleněných pro stánky se pak děje formou první nabídky.

Den otevřených dveří sklárny Květná přilákal tisíce návštěvníků.
Sklárna Květná: propouštění, úspěch na veletrhu i staronový majitel

„Jednoduše, kdo první projeví zájem a bude splňovat podmínky, ten místo dostane. Nejdeme v tomto smyslu po ceně, kdy bychom třeba jednotlivé placy dražili a přistoupili na nejvyšší nabídku,“ doplnila Iveta Remeňová.

Podobnou problematikou se před lety zabývali také ve Vlčnově. Tam debatovali nejen o množství a umístění stánků, ale také o jejich povaze.

Jen řemeslné výrobky a občerstvení

„U nás ve středu obce nenajdete žádný stánek s hračkami a běžnými věcmi. Máme tam jenom tradiční řemeslníky a stánky s občerstvením,“ přiblížila z pohledu vlčnovské jízdy za organizátory Petra Kučerová Brandysová. Přesto se novinek návštěvníci dočkají letos i tam.

„U amfiteátru zůstanou pouze lidoví řemeslníci a ryze tradiční pokrmy. Širší občerstvovací zónu bychom pak chtěli umístit na náves. Půjdeme také cestou ekologie, takže budou k dispozici zálohované kelímky z tvrdého plastu a prodejci budou mít podmínku vše podávat v recyklovatelných miskách,“ prozradila Petra Kučerová Brandýsová.

Otevřenější vůči stánkařům zůstávají pouze v Kunovicích.

„Stánky máme na nádvoří Pánského dvora, poblíž radnice a v Areálu jízdy králů. Prodejce pak pouze upozorňujeme, aby neprodávali stejné zboží vedle sebe. Žádné další omezení neplánujeme,“ dodal starosta Kunovic Pavel Vardan.

Další hroby Velkomoravanů objevili archeologové ve Starém Městě, při hloubení stavebních základů Cyrilometodějského centra  Na Valách.
Další unikátní archeologické nálezy ve Starém Městě z období Velké Moravy