„Podle posledních zpráv od kolegů z brněnské nemocnice, kde chlapec leží, se jeho stav skutečně výrazně zlepšil. Další podrobnosti ale neznám,“ informoval mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Jeho optimismus podpořilo i vyjádření ředitelky Mateřské školy Hluk Lenky Habartové. „Zaslechla jsem, že chlapec stráví Vánoce doma. Pokud se tak stane, bude to hezký vánoční dárek pro mě i spoustu dalších lidí,“ přiznala ředitelka hlucké školky Lenka Habartová.

Nejpříznivější informace ale poskytli zástupci Fakultní nemocnice Brno. „Stav pacienta je natolik dobrý, že jsme ho v těchto dnech propustili do domácího ošetření,“ informovala mluvčí brněnské nemocnice Anna Nesvadbová.

Chlapce nejprve léčili lékaři v Uherskohradišťské nemocnici. Na tamní dětské oddělení ho zdravotníci dopravili 12. listopadu.

„Vyšetření ale ukázala na meningokokovou sepsi, a proto jsme ho transportovali do Dětské fakultní nemocnice v Brně,“ upřesnil mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Hrdý.

Meningoková nákaza patří mezi nejnebezpečnější onemocnění, která často končí vážným postižením pacienta nebo i smrtí. „Ročně se touto nemocí ve Zlínském kraji nakazí 2 až 4 lidé,“ sdělila epidemioložka Krajské hygienické stanice se sídlem ve Zlíně Hana Tkadlecová.

Onemocnění má zpravidla velmi prudký průběh. Zdravý člověk se může do kritického stavu dostat během několika hodin. Inkubační doba je 1 až 7 dní. Bakterie se šíří vzduchem. V počátku invaze meningokoka se objeví běžné chřipkové příznaky, později vysoká teplota nereagující na léky proti teplotě ani zábaly. Příznakem jsou drobná tečkovitá krvácení, případně i větší krevní výronky na kůži. Nemocný přestává komunikovat, je apatický a může upadnout do bezvědomí. Nemoc ohrožuje především malé děti a mladistvé. Prevencí je očkování.

Související článek:

Hoch přežil útok meningokoka