Věděl jsem o ní, že je jednou z největších českých výrobců hliníkových odlitků pro sofistikované obory, cíleně pro letecký průmysl. Že Alucast ve vysloužilém objektu jednoho zemědělského podniku založil v roce 2000 inženýr Jarmil Cileček (71) z Buchlovic, který se dnes, při dnu otevřených dveří, v roli honorárního ředitele Alucastu stává mým průvodcem po firmě.

„Každý začátek je těžký. Hlavně když nemáte žádné peníze, žádný kapitál. Měl jsem však jasnou vizi a před sebou heslo Tomáše Bati, který říkal: Všechno jde, jen musíš chtít a umět. Já měl také jasnou představu, vizi, vybudovat firmu evropského formátu a vyrábět hliníkové odlitky pro letouny typu Airbus a Boeing,“ řekne sebejistě Jarmil Cileček.

Vzpomene, že v roce 2007 takřka na zelené louce začal stavět první výrobní budovu, pak přibyla další a loni v září byla uvedena do provozu třetí výrobní hala na výrobu voskových modelů s robotickým zařízením a na výrobu keramických forem. Dnes děla Alucast, v němž je zaměstnáno 120 pracovníků více než 30 procent své produkce pro letouny Airbus a Boeing.

„Firma odlévá kromě přesných technických odlitků i sochy významných umělců. Tak se podílí na úžasném tajemství zrození krásy. Při otevření třetí haly jsme tu měli výstavu technických odlitků a soch s názvem Pro krásu a užitek,“ pochlubí se honorární ředitel Alucastu. Jednatelem společnosti je František Šmatelka, výkonným ředitelem Ladislav Tesař.

Dny otevřených dveří pořádá Alucast proto, že má velký zájem o pracovníky z nejbližšího okolí. Zájemci o práci v Alucastu si mohli ve třech halách prohlédnout zákulisí provozu, ale také si užít bohatý doprovodný program.

„Při něm si přišli na své nejen dospělí i děti. Bonusem pro dospělé byla ochutnávka opékaného selete a firemní slivovice se sloganem: Kdo hliníkové odlitky Alucastu použije a naší slivovici pije, toho žádná krize nezabije,“ řekne s pousmáním Jarmil Cileček.

Dnes je podle něj obor slévárenství prezentován firmou Alucast technologií 21. století, kde najdou uplatnění pracovníci z oblasti nejen robotizace výroby, ale také z oboru laserového svařování, digitálního rentgenu, 3D technologií a náročné kontroly pro obor letectví.