Svůj hlas tam vhodilo do urny pouhých 21 voličů z celkového počtu 36 oprávněných. Odvolilo tedy 58 procent Hostějovanů, což je v porovnání s předchozími komunálními volbami v roce 2014, kdy přišlo v Hostějově odevzdat svůj hlas 93 procent voličů, propastný rozdíl.

Jeho příčina vězí zřejmě také v tom, že do tamního pětičlenného zastupitelstva postavila kandidátku pouze KDU-ČSL v čele se starostkou Antonií Vaculíkovou. Ta svou pozici opět obhájila a pokud ji zastupitelé dají znova svoji důvěru, zahájí jako starostka i své šesté volební období.

„Je pravděpodobné, že málo lidí přišlo u nás k volbám, protože byla ve hře jen naše, lidovecká kandidátka. Nepřišli ale také někteří z těch, co zde mají trvalé bydliště, ale žijí jinde. Další se nedostavili z důvodu nemoci, jako například můj syn. Těch vlivů se letos sešlo povícero,“ prozradila Antonie Vaculíková.

Jisté je, že nižší účast u komunálních voleb v Hostějově zaznamenali pokaždé, když měli tamní voliči k dispozici pouze jednu volební kandidátku. To se stalo v letech 2002 a 2010, kdy neměli tamní lidovci žádnou kandidující opozici.

Tehdy tam šlo k volbám například 68 procent voličů, respektive 62 procent voličů. Naopak v období dvoukandidátkových voleb, kdy byla byl zájem Hostějovanů razantně vyšší, v roce 2006 to bylo 86 procent voličů, v roce 1998 jich odvolilo 96 procent a v roce 1994 dokonce neskutečných 100 procent oprávněných voličů.