„Za těch patnáct let, co šiju šaty, už v tom mám celkem cvik. Obrací se na mě členky naší historické skupiny, ale i z jiných skupin z celé repubiky. Za tu spoustu let už to ani nemůžu spočítat,“ prozradila jediná žena historického 
a šermířského seskupení Memento mori z Uherského Ostrohu.

Ušít takové šaty prý trvá hodiny práce. „Na těchto byla nejtěžší výšivka. Je sice strojová, ale stejně byla nejpracnější,“ ukazovala zlaté lilie na svých šatech. „Baví mě na tom to, že každý kus je jiný. Není to sériová výroba. Někdo si přinese konkrétní obrázek a někdo to nechá čistě na mé fantazii,“ svěřuje se Soňa Kölblová.

Na šermířský ples zvolila šaty gotické, jejím nejoblíbenějším obdobím, co se historické módy týče, je však renesance. „Ty bych si ale nemohla dovolit, dnes tady působíme jako organizátoři 
a v tom korzetu a obručích bych nevydržela,“ usmívá se členka skupiny historického šermu.

„Tyto jsou moje oblíbené, mám je asi šest let. Zrovna včera jsem došila jedny renesanční. Reprezentační šaty mám asi desatery. 
A pak nějaké obyčejné. Užiju je především na plesech, vystoupeních a děláme v nich třeba i módní přehlídky,“ dodává švadlenka.

Kromě historických kostýmů šije Ostrožanka také lidové kroje. „S pracností to vyjde u obojího tak nastejno,“ uzavírá Soňa Kölblová.

Petra Kučerová