„Za nosnou odrůdu letošního ročníku jsme zvolili středně až pozdní interspecifickou moštovou odrůdu révy vinné Hibernal, určenou k výrobě bílých vín," uvedl Stanislav Dočkal ze sklepního společenství Hubáčkovy ulice, které bylo s Folklorní agenturou Buchlov spolupořadatelem akce, ale i garantem, že ve vinném žlebu zazněla kromě muziky a písniček i přednáška o Hibernalu. Té se už posedmé zhostil Zdeněk Habrovanský, vedoucí Šlechtitelské stanice vinařské Polešovice.

„Hitem letošního roku je odrůda Hibernal, která se u nás v letošním jaru nejvíce vysazovala. Víno je výborné kvality, jemně aromatické vůně po lipovém květu či broskvích. Je kořenité, charakteru a typu Ryzlinku rýnského," rozvyprávěl se o Hibernalu šéf polešovické šlechtitelské stanice. Výnosy hroznů jsou podle něj středně vysoké, cukernatost je vyšší než u Ryzlinku rýnského. Každoročně lze ze zmíněné odrůdy vyrobit přívlastkové víno. „ Pro svoji vyšší odolnost k houbovým chorobám je odrůda vhodná pro integrované vinohradnictví případně i k produkci biovína. Jedinou nevýhodou Hibernalu je, že dozrává až koncem října," osvětlil Zdeněk Habrovanský.

V Česku je podle něj odrůda Hibernal nejvíce rozšířená ve velkopavlovické podoblasti, kde ji pěstují na 33 ha. Jen o hektar méně jí pěstují vinaři ve slovácké podoblasti.

Sluncem zalitá ulička, která dostala název na počest dnes už nežijícího zakladatele zdejších sedmnácti vinných sklepů Stanislava Hubáčka, byla zaplněná rekordním počtem milovníků tekutých symbolů Slovácka – bílého, červeného i růžového vína, byla prodchnuta tóny cimbálové muziky Bálešáci ze Starého Města i zpěvem kudlovického sboru žen. Fajnšmekři mohli ochutnávat vína ve čtrnácti ze sedmnácti sklípků, nebo na lavičkách v ulici. Při vstupu do ní z vesnice vítá návštěvníky replika božích muk se soškou patrona vinařů svatého Urbana a památný lis. „Ten jsme zde instalovali v roce 2009. Byl v relativně dobrém stavu a nepotřeboval větší opravu. V uličce se mu dostalo důstojného umístění," řekl nadšeně Stanislav Dočkal.

„Na otvírání vinných sklepů jezdím pravidelně už sedm let. Vládne zde pohodová atmosféra, vína jsou tu vynikající a vinaři moc příjemní," pochvaloval si Jiří Vítovský z Napajedel.