Už včera sedm statečných darovalo v Uherskohradišťské nemocnici krev, příští úterý pak desítka herců, hereček a zaměstnanců divadla podstoupí odběr vzorku kostní dřeně. „Jaké to dnes bylo? Já už druji krev od roku 2009, takže v pohodě,“ usmívala se dobře naladěná herečka Jitka Josková.

Ve Slováckém divadle v současné době vzniká nová hra. Nese název Oskar a růžová paní a vypráví o chlapci, který v nemocnici umírá na leukémii. Silný příběh na herce zapůsobil natolik, že se rozhodli lidem s podobným osudem pomoci. Vstoupí do registru dárců kostní dřeně.

„Naše nová hra je o víře, o boji se zákeřnou nemocí, ale hlavně o naději, že všechno bude zase dobré. A takovou naději bychom těm, které těžký osud v podobě leukémie potká, chtěli dát,“ říká představitel Oskara Josef Kubáník. Sám ví, o čem mluví, jeho synovec před časem léčbu zhoubné nemoci prodělal. „Byly to jedny z nejstrašnějších chvil v životě a rád bych takových ostatní ušetřil,“ dodal.

Proto když se dozvěděl, že bude hrát postavu nemocného Oskara, věděl, že nemůže zůstat jen u divadla samotného. „Oslovil jsem kolegy a ti souhlasili, že se do registru dárců kostní dřeně připojí. Potěšilo mě, že se nadšeně hlásili i ti, kteří v nové hře hrát nebudou,“ raduje se Josef Kubáník.

Divadelníci se spojili i s odborníky, ať jde o Zdeňku Wasserbauerovou, jež ve Zlínském kraji organizuje dárcovství kostní dřeně, nebo přednostu Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc profesora Vladimíra Mihála.

„Vysvětlili nám, že na začátku je jen jedna ampulka krve. To se dá zvládnout,“ usmívá se Jitka Josková a připomíná, že dárci mohou zachránit život lidem kdekoliv na světě. „Bylo by krásné, kdyby nás dárců bylo co nejvíc. Když to zvládneme i my z divadla, kteří býváme často strašpytlové, tak to zvládne každý a na světě bude o trošku líp,“ přeje si oblíbená uherskohradišťská herečka.

Limitující je pouze věk do pětatřiceti let. „Ten už mám za sebou,“ krčí rameny Josef Kubáník, ale na pomoc nerezignoval. „Dohodli jsme se s profesorem Mihálem, že s paní Květou Fialovou, která u nás v divadle bude hrát další hlavní roli, do Olomouce osobně přijedeme. Třeba i tím uděláme nemocným aspoň lepší den,“ věří herec a slibuje, že bude v organizování akcí na podporu nemocných leukémií pokračovat.

Hra Oskar a růžová paní bude mít ve Slováckém divadle premiéru na začátku ledna a očekává se obrovský divácký zájem. Vedle Josefa Kubáníka a Květy Fialové se v dojemném, ale i velmi vtipném a půvabném příběhu představí Alžběta Kynclová, Martin Vrtáček a David Vaculík. Režisérkou je Zoja Mikotová.

Josef Kajetán, Michal Sladký