„Je tu krásně. Jsem si vědoma, že se tady budu muset postavit na vlastní nohy a s jedenácti spolubydlícími s hendikepem budeme tak trochu žít jako v rodině," svěřila se Renata Vaníčková, která sedmnáct let žila v Domově pro osoby se zdravotním postižením Velehrad-Salašská.

V chráněném bydlení na Rostislavově ulici v Uherském Hradišti, které vzniklo přebudováním bytového domu ve vlastnictví města s kapacitou osmi jednopokojových bytů, našlo o první listopadové sobotě nový domov dvanáct uživatelů sociálních služeb ze zmíněného zařízení ve Velehradě. „Odbornou asistenci bude uživatelům, kteří jsou omezeni ve svéprávnosti, poskytovat devět pracovníků. Ti se budou střídat ve směnném provozu, a to v rozsahu 8,5 pracovního úvazku," uvedla Jana Sentlová, vedoucí chráněného bydlení, sociální pracovnice a účetní v jedné osobě. Uživatelům zařízení bude poskytována asistence, spočívající v pomoci zvládnout nové životní situace, v nichž se ještě neumí samostatně orientovat. „Domov pro osoby se zdravotním postižením (DZP) Velehrad – Salašská byl před čtyřmi lety ve spolupráci s jeho zřizovatelem, Zlínským krajem, vybrán jako jedno ze dvou zařízení v kraji, kde se pilotně projekt transformace sociálních služeb realizuje," objasnil ředitel Sociálních služeb Uherské Hradiště Bronislav Vajdík.

Druhým zařízením je podle něj DZP Zašová na Vsetínsku, s nímž hradišťské sociální služby postupují v procesu transformace podle plánu od roku 2011. „Cílem našeho společného úsilí je, aby uživatelé zdravotně postižení mohli prožívat svůj život jinak a kvalitněji než doposud. Zejména, aby se v procesu postupného osamostatňování mohli mnohem více rozvíjet ve svých schopnostech a dovednostech," vysvětlil Bronislav Vajdík. To podle něj uvádí klienty s hendikepem ve svém důsledku do nových životních situací a rolí, s nimiž se s pomocí odborných asistentů dokáží vypořádat.
Bytový dům v Rostislavově ulici byl pořízen za 4 miliony korun, jeho úprava si vyžádala z rozpočtu Sociálních služeb Uherské Hradiště a se spoluúčastí Zlínského kraje bezmála osm milionů korun. V chráněném bydlení mají jeho uživatelé sedm moderně vybavených bytů 1 + 1, s vlastním sociálním zázemím. „Bylo na rozhodnutí a vzájemné domluvě uživatelů, jak budou v jednotlivých bytech bydlet," objasnil ředitel Bronislav Vajdík.

Do nového domova byly nainstalovány nové kuchyňské linky a vestavěné skříně, část vlastního zařízení si jeho obyvatelé přivezli z toho dosavadního ve Velehradě. Chráněné bydlení pro 12 uživatelů z DZP Salašská je v současné době budováno ve Velehradské ulici Starého Města.
„Ke konci října byla na území Zlínského kraje vybudována čtyři chráněná bydlení pro osoby se zdravotním postižením, a to v Uherském Hradišti, Velehradě, Zlíně a Otrokovicích. Jedná se o malá zařízení s kapacitou 8 až 15 míst," informovala Jana Chovancová, vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Zlínského kraje. V průběhu příštího roku by mělo podle jejího vyjádření vzniknout sedm zařízení komunitního typu s celkovou kapacitou 70 míst.