Nápad na vznik nevšedního sdružení začali nadšenci realizovat hlavně díky podpoře buchlovského kastelána Rostislava Joška. „Společně s kastelánem a Libou Mikulovou jsme začali naplňovat již dlouho existující myšlenku,“ poznamenal ke vzniku sdružení zakládající člen Jozef Šik.

Buchlovský kastelán si po roce fungování spolku spolupráci pochvaluje. Velké klady shledává hlavně ve skutečnosti, že HB Collegium přináší na hrad společenské a kulturní dění. „Bez HB Collegia a dalších dobrovolníků by se kulturní akce na hradě Buchlově prakticky nemohly konat, protože správa hradu na jejich pořádání nemá pracovníky a ani potřebné peníze,“ vysvětlil Jošek.

Pro členy sdružení byl rok 2007 zkušebním. Noví organizátoři kulturního dění především hledali nabídku, která zaujme návštěvníky. Bez sponzorů začali pořizovat kostýmy a také potřebné vybavení. „Byli bychom rádi, kdyby nám lidé prominuli chyby, kterých jsme se při pořádání akcí dopustili. Taky chceme všem poděkovat za velký zájem, který projevili,“ prohlásil za celé sdružení Šik s tím, že mezi sebou přivítají každého, kdo chce pro Buchlov něco udělat.

Do nového roku tak HB Collegium vstupuje s nově vytvořeným plánem akcí. Vedle osvědčených nočních prohlídek se třeba keramické dny změnily v řemeslný jarmark a přibyla prezentace chráněných dílen. Sdružení se navíc začíná rozrůstat o sekci s názvem řád buchlovských kovářů.

Ze stále bohatšího kulturního dění mají největší radost pravidelní návštěvníci hradu. „Je skvělé, že Buchlov začal opět žít, a to díky této partě nadšenců. Atmosféra koncertů a dalších akcí je totiž na hradě neopakovatelná,“ pochvaluje si návštěvník chřibské dominanty Zdeněk Polišenský z Nedakonic.

Akce roku 2008

29. 3 - 31. 3. Velikonoce na hradě a jarní vazby květin
31. 5. Dětský den a prohlídka se strašidly
14. 6. - 15. 6. Řemeslný jarmark
5. 7. - 6. 7. Prezentace chráněných dílen
18. 7. - 20. 7. Kovářské dny
24. 7. - 26. 7. Buchlovské noci s černou paní – noční prohlídky
1. 8., 8. 8., 15. 8., 22. 8., 29. 8. Divadelní srpen
9. 8. Irský večer
23. 8. -24. 8. Výstava historických kostýmů – středověký večer
26. 12. Výstava betlémů

Přečtěte si také:

Bez skvělé rodiny bych se hradu tak věnovat nemohl, tvrdí jednatel HB Collegia