Protržené potrubí o průměru padesáti centimetrů poblíž obchodního centra Kaufland naštěstí vážnější škody nenapáchalo. Kanály stačily hektolitry vody bezpečně odvádět a sklepy přilehlých domů zůstaly suché.

Jako první na místo havárie vyrazili kolem půl desáté dopoledne profesionální hasiči z Uherského Hradiště, kteří úsek hlavní tahu na Jarošov okamžitě uzavřeli. „Nic jiného jsme prakticky nedělali. Voda odtékala do kanálů, takže jsme nic odčerpávat nemuseli. K zatopení žádného z domů nedošlo,“ zmínil Vít Rušar z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, který podobnou událost v regionu za poslední roky nepamatuje.

Informace hasičů potvrzují i obyvatelé rodinných domů v ulici Na Zápovědi, kam voda odtékala. „Do domu se nám nedostala ani kapka. Kanály braly vodu v pohodě a na konec ulice se ani nedotekla,“ poznamenala Ivana Machová.

Množství uniklé vody, příčinu protržení potrubí ani rozsah škod zástupci Slováckých vodáren a kanalizací v pátek odpoledne neznali. „Potrubí se zřejmě protrhlo samovolně. K výbuchu nebo něčemu podobnému asi určitě nedošlo. Co přesně se stalo, budeme ale vědět až odkryjeme vozovku a místo prozkoumáme,“ upřesnil pracovník společnosti Karel Čejka.

Opravu úseku chtěli odborníci zvládnout do čtyřiadvaceti hodin, tedy do sobotního poledne. Mezitím museli řidiči jedoucí z Hradiště na Jarošov a opačně využívat provizorních objížděk. „Dopravu jsme na kruhovém objezdu u zimního stadionu odklonili do ulice 1. Máje. Z té pak vedla objížďka do boční ulice a zpátky na hlavní silnici. Do Hradiště i Jarošova se tak bez omezení dostali všichni řidiči,“ ubezpečila hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Policisté žádnou nehodu v několika kolonách nezaregistrovali. Řadě lidí však v horku rychle docházela trpělivost. „Nechápu, co se tam děje. Proč nikdo neukazuje na hlavní křižovatce, že je v ulici kolona. Jel bych jinudy. Tak tady stojím snad půl hodiny a skoro se nehýbu,“ postěžoval si v zácpě jeden z řidičů.

Prasklé potrubí přivádělo vodu do Starého Města a okolí. Bez pitné vody ale obyvatelé nezůstali. „Zmíněnou část jsme zásobovali z druhé strany z prameniště Salaš. Bez vody byla jenom část Vinohradské ulice poblíž místa havárie. Tam jsme přistavili cisternu s vodou,“ dodal Čejka.