Už podruhé se do fazolového souboje zapojil také tým Hasičská partyja v čele se Silvou Buzíkovou. Šlo o jedno ze čtyř soutěžních družstev, která se utkala v letošním ročníku Fazolfestu, každoročně pořádaném tamní Hospůdkou na místním hřišti.

„Chlapi jsou na výročí v Kněždubu, takže to tady zatím zůstalo na nás ženských,“ směje se manželka velitele blatnických hasičů Silvie Buzíková, která spolu s další členkou týmu připravuje dva fazolové chody.

„Budeme mít fazol se zelím a jako sladkou tečku piškot s fazolovým krémem,“ prozrazuje menu kuchařka Silva. Jako startovné obdržely týmy jeden a půl kila namočených fazolí.

„Vařit jsme začali kolem půl druhé. Teď musíme počkat, fazol chvilku trvá,“ říká s vařečkou v ruce vedoucí hasičského družstva.

Fazolfest se v Blatnici nepořádá jen tak náhodou. Tamní obyvatelé jsou totiž v nejbližším okolí známí pod přídomkem „fazoláři“.

„Tady se dříve sadilo hodně fazole a každý pátek se z nich něco vařilo. Na štědrý den bývá tradičně fazolová polévka s nudlemi,“ vysvětluje Silvie Buzíková, která se drží hesla „není důležité vyhrát, ale zúčasnit se“.

Na akci se chce proto hlavně pobavit.

„Máme vyprodáno, chodili si i víckrát,“ hlásí o půl šesté navečer Hasičská partyja, která nakonec obhajuje druhé místo z loňského roku.

A i když se po jejich jídle jen zaprášilo, zábava pokračovala dál. Do pozdních večerních hodin hrála k tanci a poslechu kapela JaGr Band.