„Lidé totiž často vůbec nečtou příbalové letáky ke kupovanému zboží, kde bývá uvedeno, jak s výrobkem bezpečně zacházet a jak ho správně používat. Řada požárů vzniká i při hře dětí, a proto je nutné děti poučit o možném nebezpečí,“ upozornil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Dodal, že právě neopatrnost lidí každým rokem o svátcích potrápí nejen hasiče, ale samotné majitele domků či bytů. „Dochází ke zbytečným požárům, značným majetkovým škodám a místo pohody Vánoc musejí lidé řešit náhradní bydlení nebo sanační práce,“ konstatoval Mitáček.
Zvýšení počtu službykonajících hasičů ale v období vánočních svátků záchranáři nechystají. „Jsou to pro nás dny jako každé jiné. Máme zabezpečení na vysoké úrovni, takže ani není potřeba jejich počty zvyšovat,“ ubezpečil vedoucí krajského operačního a informačního střediska hasičů (KOPIS) Vít Rušar.
Přesto letos ke štědrovečerní večeři neusedne patnáct záchranářů. Ti totiž musejí čtyřiadvacet hodin zůstat na stanici a být připraveni kdykoliv vyrazit na pomoc.
A co dělají záchranáři na Štědrý den, když zrovna nemají zásah? „No rozhodně neleníme,“ podotkl Rušar. Podle něj na práci toho mají skutečně hodně. „Věnují se teoretické nebo odborné přípravě, kde si zvyšují svou odbornou způsobilost. Taky provádějí údržbu a opravu vozů či zásahové techniky,“ vyjmenoval Rušar povinnosti záchranářů.
Protože každý hasič musí mít dobrou fyzickou kondici, tak se věnují ve volnu i sportu. „K dispozici mají buď posilovnu nebo i venku provozují různé sporty,“ vysvětlil dále vedoucí KOPIS.