Na cesty se v našem regionu psávalo, a někde stále ještě psává, o Velikonocích, hodech, svatbě či odvodech na vojnu. Nyní se zřejmě někdo pokouší založit i povolební glosátorskou tradici. Podobné antikomunistické nápisy jako ve Zlechově se totiž objevily také na okraji Velehradu a Jalubí.

Snímek popsané silnice od včerejška na facebooku sdílely desítky lidí, zvláště mladší uživatelé sociální sítě vyjadřují neznámému autorovi podporu. Z hlediska paragrafů ovšem moc co oslavovat není. „Mohlo by se jednat o přestupkové jednání, v určitých okolnostech i o trestný čin. Je potřeba posoudit celkový kontext," uvedl uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental s tím, že policii kvůli povolebním silničním nápisům dosud nikdo nekontaktoval.

V ani jedné z inkriminovaných obcí přitom komunisté o volebním víkendu vítězství nezaznamenali. Na Velehradě skončili druzí s 15 procenty, vítězná KDU-ČSL získala 28,6 procent. Ve Zlechově se za vítěznou ČSSD umístili taktéž na druhé příčce a v Jalubí je kromě socialistů předběhlo i Babišovo ANO.

„Obyvatelé těchto obcí se nemají za co stydět. To jen nějaký člověk, který měl hodně zbytečné barvy, vyjádřil svůj názor. Za delší pozornost to nestojí," prohlásil krajský lídr KSČM Vladimír Koníček, kterému na e-mail dorazilo foto sloganu z Velehradu.

Motivací anonymnímu pisateli mohl být fakt, že lístek s komunistickou kandidátkou do uren po celé zemi vhodilo 741 tisíc lidí. Bezmála patnáctiprocentní zisk je pro KSČM posilněním. V roce 2010 stranu volilo 590 tisíc lidí, což znamenalo jednáctiprocen­tní podíl.

Starostům dotčených obcí se ale takové jednání zrovna dvakrát nezamlouvá. „Máme demokratické volby, lidé se v nich rozhodují svobodně. Nějaký nápis na silnici s tím nic neudělá," konstatoval velehradský starosta Stanislav Gregůrek.

„Neschvaluji to. Lidé by měli respektovat volební výsledky a my jsme spíše levicovou obcí. Výsledky jsou u nás podobné jako před třemi lety, jen na třetí místo se tentokrát vklínilo hnutí ANO 2011," uzavřel starosta Zlechova Antonín Haloda.