Než mohly zaznít první výstřely v pestře zbarveném lesíku Háj za budovami bývalého kláštera, muselo se devětadvacet nimrodů podrobit kontrole technického stavu zbraní, předložit platné dokladů k nim, ale také je čekala dechová zkouška na alkohol. Na kontrolu se zaměřili policisté z oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Policie České republiky.

„Bylo by vzácnou výjimkou, kdyby se první hon našeho sdružení obešel bez přítomnosti policistů. Ale ani jednou se dosud nestalo, že by některý ze střelců měl zbraň a doklady k ní v nepořádku, že by zkouška na alkohol byla u myslivců pozitivní," prohlásil sebejistě myslivecký hospodář Miroslav Mazůrek.

Ke slavnostnímu zahájení honu se myslivci s brokovnicemi na ramenou a se svými čtyřnohými přáteli psy, honci zase vyzbrojeni holemi k proklepávání lečí, přesunuli na úpatí lesa zvaného Háj.

Společně stanuli s obnaženými hlavami před předsedou a hospodářem mysliveckého sdružení, Milošem Maňáskem a Miroslavem Mazůrkem, k zahájení lovu. Oba kladli střelcům na srdce obezřetné zacházení se zbraněmi a dodržování mysliveckých pravidel ve třech lečích lesa Háj a dvou lečí polních, a to na Palovské a Vyrubanci.

„Lovit budeme bažantí kohouty, zajíce pouze v omezeném počtu, abychom si ověřili, jaký je jejich zdravotní stav. Při letošních honech máme v plánu ulovit pouze devět ušáků," informoval hospodář Miroslav Mazůrek.

Namále měla mít při honu zvěř škodná povolená zákonem a na mušce měla být zvěř černá, a to sele a lončák.
Po jeho slovech si myslivci, kteří byli určeni do tlaku v lečích, oblékli reflexní vesty, aby je bylo dobře vidět. V lečích pak se pak ozval štěkot slídících loveckých psů, tu a tam znělo pukání brokovnic, doprovázené hlasem psí laje, přerušené volání, zajíc dolů, kohout vpravo a podobně.

„V lese háj jsme prošli tři leče, kde se černá mohla nacházet, ale nebyla tam. To znamená, že pokud kolem Velehradu dělají divoká prasata škody, musejí být z lesních honiteb," předestřel svou představu o divočácích v honitbě místopředseda mysliveckého sdružení Zdeněk Píštěk ze Salaše.

Na výřadu, který byl poslední poctou ulovené zvěři, skončilo po pěti lečích šest ušáků, stejný počet bažantích kohoutů a jedna kachna divoká.