„Moji kamarádi byli většinou výtvarníci, keramici a sochaři a já jsem taky chtěl něco umět. Začal jsem se věnovat dřevu a od té doby mi to tak přirostlo k srdci, že už to není ani koníček, ale pořádný kůň. Práce se dřevem mě tak pohltila, že na nic jiného ani nemám čas. Vlastně jej ani nechci a nepotřebuji hledat,“ vypráví řezbář.

Řemeslo po svém otci nezdědil, ale jednu zvláštnost mezi svými kolegy vypozoroval. „V Rožnově i ve Strážnici mám kamarády řezbáře. Tatínci všech nás tří byli kamnáři. Těžko říct, jestli je to náhoda, nebo ne,“ prozrazuje zajímavost.

Titul Nositel tradice lidových řemesel je třeba obnovovat každé dva roky, Františku Hájkovi se to letos opět podařilo. A je to dobře, jelikož má přichystáno pro své příznivce velké překvapení.

„V roce 2000 jsem vyrobil velikonoční vajíčko vylévané horkým cínem, které bylo zapsáno do Guinessovy knihy rekordů. Od té doby se zabývám podobnými zvláštnostmi,“ usmívá se František Hájek. Další eso už má v rukávu, nic bližšího ale zatím prozradit nechce. „Nechal jsem si to patentovat na patentovém úřadě. Až to bude schválené, vyjdu s tím na veřejnost. Ale už teď vám můžu říct, že to bude velká bomba,“ slibuje řezbář.

PETRA KUČEROVÁ