Mrazy, které přišly v poslední lednové dekádě letošního roku, přály spíše bruslařům, než pěstitelům révy vinné. V jakém stavu máte po těch mrazech vinohrady?

Zatím jsem to ještě nesondoval a nenechal jsem ani uříznutý tažeň namočený do vody, abych viděl rašit révová očka. Každopádně po těch čtrnácti mrazových dnech, kdy v Polešovicích bylo tři dny po sobě minus sedmnáct stupňů Celsia, a dokonce i minus devatenáct, a mrazy byly provázeny silným větrem, který je ještě zveličil, pak už je réva ohrožená.

Lze ty letošní mrazy srovnávat s těmi největšími, které byly zaznamenány v minulém století?

Mimořádně mrazivé počasí, které uhodilo v zimě 1928/1929, ji tehdy zařadilo na páté místo v žebříčku nejstudenějších zim v Česku, a to od počátku měření teploty vzduchu v Praze-Klementinu. Velké mrazy byly zaznamenány i v roce 1987, ale byly na tom pomyslném žebříčku až dvaasedmdesáté. Já bych ty letošní mrazy přirovnal k roku 1987. Ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích působím jako vedoucí víc než dvacet let, ale takovou zimu, jaká přišla po baladických teplých lednových dnech, kdy jsme chodili málem v krátkých kalhotách, jsem tu ještě nezažil. Nejhorší bylo, že třeskuté mrazy provázel v jednom kuse silný vítr a mrazivo bez sněhu bylo víc než čtrnáct dnů. A v tom vidím ten největší problém.

Jaké mrazy mohou poškodit keře révy vinné?

Pokud rtuť teploměru zabloudí pod minus dvacet stupňů. V některých vinařských oblastech Slovácka k tomu došlo. Předčasné závěry za letošními lednovými a únorovými mrazy nedělám, protože příroda je vždycky mocnější než vinař a vždy si sama poradí.

V případě, že budou očka révy přemrzlá, jak musí vinař při řezu postupovat?

Očko je velice choulostivé, byť je zabalené v takzvané bavlnce. Pokud jsou očka mrazem poškozená, musí jich vinař při řezu nechat na tažni víc a je větší šance, že některá z nich vyraší a s nimi i spící podočka.

Pokud zmrzne i dřevo, je nutné hlavu révy vyklučit?

To je až ta poslední možnost. K révě je potřeba po velkých mrazech přistupovat s citem agronoma a vinaře. Jen aby už neudeřily další silné mrazy nebo nepřišly jarní mrazíky až bude réva rašit.

Jak hodnotíte loňskou úrodu hroznů a jaká jsou z ní vína?

Řekl bych to tak. Když v prosinci roku 2010 přišly mrazy, nebylo dřevo révy vinné ještě dostatečně vyzrálé. V prvním týdnu loňského května zase přišly mrazíky, takže některé odrůdy přemrzly. Co do kvality byla ale loňská úroda hroznů výborná, zatímco do množství nebyla až tak moc dobrá, jak jsem očekával.