Jak prozradil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, o pozvání Svatého Otce na Velehrad při příležitosti 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu hovořil na biskupské konferenci ještě před návštěvou papeže koncem září v Brně. „Když se předtím diskutovalo o tom, do kterého moravského města jej pozveme, zamítl se Velehrad s tím, že tam by mohl přijet na cyrilometodějské výročí, a vybralo se Brno. O pozvání uvažujeme i nadále, ale nejprve musíme nechat vyznít současnou návštěvu, na kterou zaznělo první pozvání také už před třemi lety,“ objasnil moravský metropolita.

Není podle něj ale na škodu, když Zlínský kraj vyjádří svou nabídku při nejbližší příležitosti. „K prvnímu výročí papežské návštěvy bývá zvykem udělat národní pouť do Říma jako poděkování. My budeme myslet nejprve na tuto pouť a pak, možná už při ní, bude příležitost k dalšímu pozvání od biskupské konference,“ přiblížil dále Graubner.

Osobně se domnívá, že by Benedikt XVI. mohl zavítat do České republiky po čtyřech letech znovu. „Návštěvu považuji za možnou, ale bude jistě záležet na mnoha okolnostech. Mezi nimi bude hrát významnou roli papežův věk a jeho zdraví. Mohlo by se taky stát, že kdyby nemohl, pošle svého zvláštního zástupce,“ poznamenal metropolita.

Čtěte také:

Kraj chce pozvat na rok 2013 papeže