„Sprejeři nám mimo jiné také pomalovali autobusovou zastávku. Po její opravě tam umístím nástěnku s fotografiemi, které zachycují její stav po nájezdu vandalů. Snad to pro tyto netradiční umělce bude dostatečným varováním,“ plánuje starosta, který přišel s návrhem, jenž se osvědčil v řadě měst a obcí republiky.

„Zřejmě budeme muset vyčlenit některou z ploch pro potřeby sprejerů. Ať se mládež vydovádí. Plochu by mohli pokreslit, my ji pak po čase necháme znovu zatřít tak, aby ji měli sprejeři opět k dispozici,“ sdělil Kukla.

Radní ale prozatím neví, který plot či stěna by mohly být pro takový záměr ideální. Jednou z variant je například využití bariéry obepínající místní sportovní areál. Představitelé březolupské radnice rovněž zvažují pořízení kamery, která by problematická místa pohlídala. Jejich představám by v ideálním případě odpovídala mobilní kamera, kterou by bylo možné čas od času přemístit.

„Instalace pevného čidla na jednom místě by pravděpodobně neměla žádný efekt. Vandalové by si na jeho přítomnost zvykli a své kousky by praktikovali mimo střežený prostor. Nechal jsem vypracovat rozpočet na pořízení kamery, prozatím však ještě konkrétní částku nemám k dispozici. Také záměr je v současné době zatím jen ve fázi úvahy,“ zamyslel se starosta Kukla.

Zkušenosti se sprejery mají i v sousedních Bílovicích. „Před časem jsme nechali opravit fasádu obecního úřadu a zhruba dva měsíce poté nám ho sprejeři počmárali. O kameře uvažujeme, měla by ale sloužit spíše uživatelům internetu k náhledu na dění v obci,“ podotkl starosta Jiří Dohnal.

Ochránci zákona z větších měst kamerový systém považují za jeden z nejúčinnějších prostředků boje se zločinem. Například zástupce velitele uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík nedá na podobné zařízení dopustit. „V případě řádění sprejerů se nám ročně podaří odhalit v průměru pět případů,“ poznamenal Vlastimil Pauřík.

Související článek:

Březolupy: kamera pohlídá sprejery

Již dříve uveřejněné texty s tématikou sprejerů a grafiti naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články.