Zatímco v minulých ročnících se giromani vydávali na pouť po slováckých putykách motivováni tím, co je v daném roce v politice nejvíc štvalo a lezlo jim na nervy, pro letošní jízdu žádný slogan nevymysleli. „Jsme tak znechuceni všemi skandály a aférami některých našich politiků, Bárty, Johna, Vondry a Kočí, ale i pařeništěm české kultury, že je budeme programově ignorovat. Pojedeme pro radost. Jak říká náš člen Zdeněk Kup, politika nás nebaví, pivo na zdraví,“ hlásal jeden z hlavních organizátorů recesistické cyklojízdy Štěpán Hulík, v pelotonu jedoucí jako César.

Neskrýval radost nad přílivem mladé ženské krve do Gira, které nežije jen jednou ročně spanilou jízdou po Slovácku. „V průběhu roku se scházíme na koncertech i při jiných akcích. Na prvního máje chodíme do hradišťských Smetanových sadů a pořádáme tam misijní činnost mezi komunisty. Žel, zatím se nám moc nedaří,“ posteskl si Hulík.

„Krize politická žene spirálu znechucení do nesnesitelných obrátek, daňová reforma hrozí všem giromanům,“ rozčiloval se Zdeněk Kup. Souhlasně mu přikyvoval pětapadesátiletý Vlastimil Šatný - Morse z Břestku, který přijel na kole z dob vietnamské války. „Jezdím hlavně proto, abych se vysmál všem totalitářům i dnešním politickým elitám,“ utrousil Šatný, který peloton doprovázel hudbou, šířící jeho cykloradiopřijmač.

„Když vidím ta jejich stará a silou vůle pohromadě držící kola, se strachem budu očekávat giromany v cíli. Věřím, že do něj jako vždycky dojedou. Vedro, pivo a ne právě vhodné oblečení pro jízdu na kole jim nebyli dobrými průvodci,“ nechala se slyšet Jana Hulíková, matka Césara.

„Vnímám tuto akci, které se zúčastňuji poprvé, velmi pozitivně. Mladí lidé mají při ní příležitost k tomu, aby si odpočinuli od každodenního stresu, který jim dnes život nabízí. Mezi giromany vládne vynikající atmosféra,“ konstatoval hradišťský zastupitel Josef Sátora.

Raritou jízdy giromanů, která vedla přes Staré Město, Zlechov, Buchlovice, Břestek, Tupesy a Velehrad, byl v buchlovickém parku start z polohy ležmo. Kolaři obrátili bicykly koly vzhůru a cyklisté u nich zalehlí. Na povel, start, se chopili kol a vyrazili do Břestku, kde je čekala vysokohorská prémie.