Dumal také nad tím, co dělat s vrakem auta, zbořeným plotem či přejetým bobrem. „Svou práci zvládl Pavel Bém dobře, byl by to dobrý starosta Suché Loze,“ pochválil primátora starosta obce Petr Gazdík.

Sucholozští Béma v diskuzi nešetřili

„Funkce starosty a primátora mají svá rozdílná specifika. Rozdíl je v tom, že starosta řeší vše od začátku až do konce sám. Primátor má k dispozici armádu úředníků a z drtivé většiny se musí zabývat problémy systémového charakteru,“ uvedl primátor.

Bémově včerejšímu úřadování předcházela sobotní diskuze s občany, kteří nejvyšší personu hlavního města rozhodně nešetřili. „Setkání bylo ostré, ale zároveň kultivované. Podle místních mají Moravané pracovité ruce, které udělají z mála hodně. To prý v Praze chybí,“ reprodukoval hlas lidu Gazdík.

Svůj čtyřdenní pobyt na Slovácku a Valašsku si Bém pochvaloval. „Jsem příjemně překvapen. Dědina je upravená, lidé dobrosrdeční. V obcích výborně funguje infrastruktura. Je vidět, že zdejší lidé mají svůj kraj rádi a umí se o něj postarat,“ nešetřil chválou primátor, který o víkendu společně s hejtmanem Liborem Lukášem procestoval v cyklistickém sedle kus Zlínského kraje.

Podle obyvatelky Suché Loze Miroslavy Beníčkové si ale Bém nevybral pro svou návštěvu zrovna nejvhodnější dobu. „Obec žila slováckými hody, Bém měl raději přijet jindy, aby viděl běžný život vesnice,“ míní Beníčková.

Primátor spolu s Gazdíkem včera odpoledne dorazili do hlavního města, kde již bylo vše připraveno k přijetí sucholozského starosty a symbolickému předání primátorské štafety. Hned na začátku Gazdíkova pobytu jej čekalo zasedání grantové komise pražských divadel.

Sucholozský starosta však do Prahy neodjel pouze sám za sebe. „Jsem zástupcem dalších starostů. Dostal jsem přes třicet e-mailů obsahujících různé stížnosti a žádosti, které budu na magistrátu tlumočit. Jde například o rušení Masarykova nádraží, s čímž nesouhlasí skupina středočeských představitelů obcí,“ prozradil Gazdík, jenž ve své dočasné funkci setrvá do pátku.

Jak se starostovská výměna promítne do rozpočtového určení daní, kvůli kterému celá akce vznikla, však zatím není jasné. „O tom nerozhoduje ani Bém, ani Gazdík. Vše záleží na vládě a parlamentu,“ uzavřel Bém.

Již dříve uveřejněné texty na téma výměna starostování Praha-Suchá Loz si můžete přečíst vpravo nahoře v oddíle Související články

Michael Lapčík