„V současnosti jsme vazebně vyšetřujeme dva pachatele z Hodonínska, další dva jsou k dispozici slovenským kolegům. Na Uherskohradišťsku jsme prozatím vypátrali dvanáct kradených vozidel, které předáme majitelům,“ informoval mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.

Podle vyšetřovatelů může mít gang až několik desítek osob. S informacemi ale prozatím policisté šetří, aby nezmařili usilovnou práci speciálního týmu Berta, který má složitý případ

Na starosti. „Můžeme uvést, že pachatelé pracovali organizovaně. Některá z aut měli vytypované, jiné odcizili třeba jen proto, že se jim líbilo. Vždy pracovali tak, že jeden z nich vyřadil zabezpečovací systém vozu a auto otevřel. Pak přišel na řadu jiný člen týmu, který auto odvezl,“ vysvětlil mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník. Zloději se zaměřili zejména na osobní, luxusnější vozy. V jejich „sítích“ uvízla také řada aut Octavia, která překupníku prodávali i za 50–100 tisíc. Teprve tento klíčový zákazník pak auta prodávala za zhruba polovinu skutečné hodnoty vozu na trhu. „Měli také vypracovaný dokonalý systém padělání dokladů, které sloužily k legalizaci těchto aut. Nikdo z úředníků nepřišel na to, že přihlašovaná auta mají falešné dokumenty,“ poznamenal Aleš Mergental.

Provozovatelé autobazarů na Slovácku tvrdí, že sice existují způsoby ověření původu vykupovaných aut, připouští však, že nejsou stoprocentní. „Auta, která nám zájemci přivezou, necháváme prověřit registrem, který eviduje hledané a odcizené vozy. Nepoctivci ale zřejmě znají způsoby, jak tento registr obejít tak, aby se v něm kradený vůz neobjevil,“ poznamenal zástupce autobazaru v Kunovicích Petr Habarta. (kO)