Byla tak společně s Polskem a Maďarskem vůbec první zemí bývalého Východního bloku, které se této možnosti dostalo. Fungování NATO měl možnost poznat například devatenáctiletý Ondřej Mikulášek z Uherského Hradiště, který se stal vítězem literární soutěže a vůbec jako jediný zástupce České republiky se mohl podívat na zasedání Parlamentního shromáždění NATO.

To se konalo v prostorách obrovského kongresového centra v norském Stavangeru. „Bylo velice zajímavé sledovat, jak vůbec funguje takové zasedání. Normálně se tam totiž člověk nedostane. Taky jsem tam zjistil, že politika není až taková sranda. Vždycky říkáme, jak tam jen všichni sedí a nic nedělají, já jsem to ale zažil na vlastní kůži a můžu říci, že je to psychicky hodně náročné…sedět tam celý den, soustředěně to poslouchat a řešit tolik různorodých témat. Projednávala se tam například ruská politika a propaganda, otázka Afghánistánu či problematika uprchlíků v Evropě. Vše samozřejmě v angličtině," zavzpomínal na svou nedávnou cestu pro Slovácký deník Ondřej Mikulášek.

Daleko častěji se k organizaci NATO dostane poslanec Antonín Seďa z Uherského Hradiště. Ten je mimo jiné také členem Výboru pro obranu a předsedou Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění NATO. Jen před několika dny například zavítal na společné zasedání výborů této organizace v centrále NATO v Bruselu. Nechyběl tam při rozhovorech o posledních teroristických útocích v Evropě či ohledně řešení aktuální migrační krize. „Jednání se účastnili například generální tajemník NATO, předseda Vojenského výboru generál Pavel či velvyslanec ČR při NATO Jiří Šedivý," nastínil význam takové události Antonín Seďa. 

Severoatlantická aliance (NATO) je mezinárodním vojenským paktem, který byl založen 4. dubna 1949. Její sídlo je v belgickém Bruselu. Ve svých řadách má většinu západoevropských zemí, postkomunistické státy jako Polsko, Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko či Bulharsko, ale také Spojené státy, Kanadu, nebo Turecko. Jejími členy je v současnosti 28 zemí.