„Příslušníci tohoto řádu se odmítli do projektu zapojit. Zklamali mě svým prohlášením, ve kterém argumentují slovy, že v jejich domě sídlí Bůh a není důvod, aby lidé byli při svých modlitbách rušeni,“ informoval místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha, pro něhož je takové prohlášení nepřípustné.

„Po povodních v roce 1997 se do opravy tohoto kostela zapojili lidé z celého Slovácka, a měli by mít tudíž možnost se do svatostánku kdykoliv podívat,“ myslí si místostarosta Blaha. Zapojení do projektu už hradišťští radní odhlasovali. O datu jeho zahájení ale ještě úředníci nerozhodli.

Projekt „Otevřené brány“ počítá s častější provozní dobou kostelů. Prohlídku církevních objektů by zajišťoval vyčleněný pracovník, na jehož finanční odměnu by mimo jiné přispívala i hradišťská radnice.

Ročně chce přispět částkou padesáti tisíc korun. „Tento pracovník bude mít speciální školení, aby znal historii památky,“ dodal Blaha. Člen františkánského řádu v Uherském Hradišti Augustin Jiří Zatloukal ale tvrdí, že si představitelé města jeho vyjádření špatně vyložili. „Poukázal jsem jen na to, že náš kostel je posvátný prostor, který vyžaduje ztišení. Radním jsem sdělil, že to není žádná galerie ani výstavní síň. Jsme však ochotni na požádání kostel otevřít a nechat ho lidem prohlédnout,“ tvrdí Zatloukal.

Uvítali byste komentovanou prohlídku kostela? Zapojte se do diskuze pod článkem nebo hlasujte vpravo nahoře v anketě. Váš názor nás zajímá

Oslovení turisté vesměs záměr kvitují s povděkem. „Stalo se mi, že jsem se nedostal do kostelů, o jejichž prohlídku jsem stál. Tento projekt je řešením,“ domnívá se třiapadesátiletý Jiří Záhorský z Brna. Do „sítě“ projektu by chtěli organizátoři zařadit všechny kostely na území Uherského Hradiště, ale také morový sloup na Mariánském náměstí v centru slovácké metropole a kapličku na Palackého náměstí.